Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolal z funkce pražského městského státního zástupce Luboše Pětníka. Jeho odvolání navrhl pražský vrchní žalobce Vlastimil Rampula. "Vrchní státní zastupitelství předložilo dokumenty, které obecně konstatují, že dohled na městském zastupitelství není vykonáván příliš efektivně a že je třeba do budoucna lépe kontrolovat činnost jednotlivých obvodních státních zastupitelství," zdůvodnil Pětníkovo odvolání Pospíšil.
Pětníka, o jehož odvolání se spekulovalo už loni v souvislosti s dohledem nad prověřováním takzvané Kubiceho zprávy, vystřídá ve funkci dosavadní šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Hercegová.
"Tato výměna nesouvisí s žádnou konkrétní kauzou," zdůraznil ministr s tím, že Pětník byl ve funkci víc než osm let a že na takto významném místě by mělo docházet po určité době ke změnám. Podle Pospíšila nebyl Pětník odvolán proto, že by měl velký problém, ale proto, že byl ve funkci už dlouho.
Personální změny v nejvyšších funkcích pražských žalobců odstartoval Pospíšil před sedmi měsíci. V únoru na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké odvolal pražského vrchního žalobce Jiřího Kulvejta. Vesecká posléze jako jeden z důvodů uvedla, že pražští žalobci nepřiměřeně dlouho prověřovali takzvanou Kubiceho zprávu. Kulvejtův nástupce Rampula, který do funkce přišel z nejvyššího zastupitelství, navrhl odvolání Pětníka.
Pětník vedl Městské státní zastupitelství v Praze, pod které spadá deset obvodních zastupitelství, od roku 1999. Podle některých jeho dosavadních podřízených nebyl k jeho odvolání důvod. "Byl to skvělý manažer," řekla jedna z pražských žalobkyň. Podle ní se na zastupitelství nestal žádný "průšvih" a nikdo ze žalobců nečelí kárnému obvinění.
Podle dostupných zdrojů se odvolání Pětníka údajně připravilo v době jeho dovolené. Když v pondělí přišel do práce, ministr mu předal odvolávací dekret. Hercegová byla naopak do funkce ustanovena. Na městské zastupitelství si údajně hodlá přivést i svou náměstkyni z Prahy 1 Ivonu Horskou.
O odvolání Pětníka se spekulovalo už loni v létě - ještě za předchozího ministra Pavla Němce, a to v souvislosti s průtahy při prověřování zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Zpráva svým obsahem vyvolala aféru, neboť poukazovala na údajné politické ovlivňování kauz ze strany ČSSD a na údajné propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy. Kubice se ve zprávě zmínil například o údajné korupční kauze biolíh.
Pětník nakonec loni ve funkci městského žalobce zůstal. Vesecká ho ale požádala, aby vyvodil osobní odpovědnost příslušných vedoucích žalobců na pražských obvodních zastupitelstvích. Zastupitelství pro Prahu 1 tak musel opustit jeho šéf Jiří Kára, který měl mimo jiné na starosti kauzu biolíh. Na jeho místo nastoupila Hercegová, tehdejší náměstkyně obvodní žalobkyně v Praze 6. Stíhání obviněných v kauze biolíh před časem zastavila.
Letos v dubnu musel Pětník poslancům bezpečnostního výboru vysvětlovat nasazení 46 odposlechů při prověřování úniku Kubiceho zprávy. Mezi odposlouchávanými byli mimo jiné poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel a lidé, kteří nemají s veřejným životem nic společného. Politici kritizovali postup, kdy Inspekce ministra vnitra uvedla v žádosti o povolení odposlechů jen několik jmen, k nimž přiřadila celou řadu telefonních čísel. Pod jménem ministra vnitra Ivana Langra (ODS) se tak například objevilo 19 čísel. Žádost o povolení odposlechů podával k soudu státní zástupce.
Pětník v dubnu poslancům řekl, že takový postup je takřka standardní, většina žádostí o odposlechy prý neobsahuje konkrétní výčet jmen k jednotlivým číslům. "Nedomnívám se, že by došlo k pochybení," řekl tehdy Pětník poslancům.
Foto: ČTK