Pospíšilova vyhláška poškodí poctivé občany, varují experti

Domácí
7. 5. 2012 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vyhláška, jež snižuje odměny advokátů v bagatelních, tedy drobných sporech z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zasáhne občany řádně platící dluhy, nejvíce pak lidi žijící na pokraji životního minima. Shoduje se na tom jak Česká advokátní komora, tak zástupci Exekuční komory.

"Nejhorší bude, pokud chudý klient přijde o možného zástupce, svou pohledávku nevymůže, a tudíž bude postižen nejvíce," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. "Naproti tomu bohatí klienti, jako jsou například dopravní podniky, dodavatelé energií a bankovní domy, mohou přestat své pohledávky vymáhat a jednoduše o své ztráty zvýší ceny; rozdíl pak zaplatí všichni ti poctiví," konstatovala. Advokáti se podle jejích slov s vzniklou situací vyrovnají a soudům se nijak práce neulehčí.

Podobný názor sdílejí i členové Exekutorské komory, jejichž prací je vysouzené bagatelní pohledávky vymáhat. "Je to výrazný zásah, ale za likvidaci exekutorských úřadů se považovat nedá. Podstatné je, že se tím omezí vymahatelnost práva a stoupne počet dlužníků," řekl David Tala, mluvčí Exekutorského úřadu Přerov, který je se 190 zaměstnanci a zhruba 70 tisíci exekucemi ročně největší v ČR.

 

Exekutorská komora podle slov Davida Taly odsuzuje i populistické snahy stínového ministra spravedlnosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) o to, aby se v bagatelních sporech odměny za profesionální zastoupení nevyplácely prakticky žádné. "Pokud by toto parlamentem prošlo, tak by člověk třeba pokutu 500 korun za špatné parkování mohl zmačkat a vyhodit, jelikož by věděl, že se mu vůbec nic nestane," poznamenal. Jak podotkl, ztráty například dopravních podniků za neuhrazené dluhy černých pasažérů ve výsledku zaplatí slušní lidé, a to třeba na zvýšeném jízdném.

Současná právní úprava vycházející z nedávno vydané vyhlášky Jiřího Pospíšila (ODS) značně snížila odměny za profesionální zastoupení. Ve sporu o částku do jednoho tisíce korun byla dřívější sazba odměny 4500 Kč. Nyní je odstupňována: advokát tak může získat 1000 korun (za pohledávku do stovky), maximálně však 2500 korun. Ve při o sumu od pěti do deseti tisíc byla dříve odměna devět tisíc, nyní je 7,5 tisíce korun.

Ministerstvo svůj legislativní krok hájí. Podle vyjádření mluvčí Petry Hrubé, které nedávno poskytla časopisu TÝDEN, bylo cílem "zmírnit negativní finanční a sociální dopad na dlužníky" a "snížit náklady exekuce".

Do honu na vymahače drobných pohledávek zasáhl též Ústavní soud. Svým nálezem stanovil, že by soudy za profesionální zastoupení neměly přiznávat víc než jednonásobek pohledávky. Navíc naznačil, že se hodlá zabývat též hranicí bagatelních věcí.

Jaká tedy bude nadále soudní praxe, není jasné. Záleží na tom, zda se soudy při rozhodování budou řídit zmíněným nálezem, či ministerskou vyhláškou.

Autor: - ajo - Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ