Postavení žen se za posledních 20 let zlepšilo

Domácí
11. 12. 2015 16:21
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Postavení žen v Česku se v posledních dvou desetiletích výrazně zlepšilo. Řada změn k lepšímu se pak odehrála v uplynulých sedmi letech. Část ministrů a ministryň rovné šance pro ženy a muže ale bere stále jen formálně a nerovnosti zlehčuje, k prosazování není vždy politická ochota. Uvádí to takzvaná stínová zpráva o stavu rovnosti žen a mužů v Česku, kterou dnes představila Česká ženská lobby. Kabinet chválila například za jeho strategii rovnosti s opatřeními do roku 2020.

"Na rozdíl od předchozích vlád, které agendu genderové rovnosti upozaďovaly až bojkotovaly, lze nyní pozorovat silnější příklon k rovnosti jako ke klíčovému principu demokratické a prosperující společnosti," uvádí stínová zpráva, na které se podílel tým expertů a expertek z různých oborů.

Jejich dokument se zaměřuje na období od roku 2008. Pozitivně hodnotí třeba činnost rady vlády pro rovnost žen a mužů pod nynějším vedením ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) či práci oddělení rovnosti úřadu vlády. Pochvalu si kabinet vysloužil za svou strategii pro rovnost žen a mužů s kroky do roku 2020. Stínová zpráva ji označila za "kvalitní dokument" s dostatečně konkrétními opatřeními. Autorský tým věří, že nezůstanou jen na papíře.

Zpráva naopak kritizuje odmítavý postoj české vlády k evropské směrnici o vyváženém zastoupení žen a mužů v dozorčích radách velkých firem. Začátkem prosince ale ministři, byť jen těsně, tuto směrnici podpořili. Kabinet podle zprávy také odkládá podpis Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách či nepřijal návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných.

"Liknavost v těchto dlouhodobě diskutovaných oblastech je nutné přičítat především politické neochotě," uvádí dokonce. Podle ní část ministrů a ministryň agendu bere jen formálně a nerovnosti dokonce zlehčuje. Prosazování rovnosti se prý považuje spíš za nadstavbu, ne za výchozí podmínku.

Financování

Problematické je také financování, které je postaveno především na evropských zdrojích. Kvůli tomu, že nespadají pod žádný vypsaný program, zůstávají podle editorky zprávy Ireny Smetáčkové stranou některá témata. "Výzvy z operačního programu Zaměstnanost jsou směřovány hlavně na trh práce a slaďování pracovního a rodinného života, tedy firemní školky," uvedla na dnešní tiskové konferenci. Další ze 24 autorů Tomáš Pavlas upozornil, že chybějí projekty zaměřené na osvětu. "Stále jsme totiž v zajetí předsudků a stereotypů," doplnil.

Přímo z českého státního rozpočtu je financován jen zlomek aktivit. Celkový objem dotací z EU a takzvaných norských fondů je sice dostatečný, ale Pavlas upozornil na možná úskalí daná nastavením programů. "Kvůli harmonogramu například ve financování vzniká roční díra, kterou neziskové organizace musejí řešit," poznamenal. Kvůli tomu může být ohroženo pokračování některých projektů.

Na dalším zlepšování situace by měli podle zprávy spolupracovat politici s akademiky a neziskovými organizacemi. Měli by jim zajistit dobré právní prostředí i systémovou finanční podporu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ