Postaví Boeing základnu v Čechách? Zatím míří do Polska
31.07.2007 19:04
Americká společnost Boeing se bude podílet na plánování a přípravných pracích pro stavbu protiraketové základny v Polsku. Firma na to získala počáteční tříměsíční kontrakt ve výši pěti milionů dolarů (asi 100 milionů korun). Prostřednictvím velvyslanectví USA v Česku o tom informoval mluvčí americké Agentury pro raketovou obranu Richard Lehner.
Podle něj americká strana zatím neuzavřela smlouvu s firmou, která by přípravné práce zahájila také v Česku, kde má stát druhá část protiraketového systému USA ve střední Evropě. Lehner tak uvedl na pravou míru dřívější informace, že Boeing již dostal od Pentagonu zelenou k zahájení plánování výstavby americké protiraketové základny v Polsku i v Česku. Podle Lehnera se teprve letos rozhodne, která firma plánování stavby amerického radaru v Česku zahájí.
Mluvčí doplnil, že by v Polsku počáteční tříměsíční kontrakt Boeingu mohl nakonec platit až do roku 2013. Jeho hodnota by pak mohla být až 80 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy korun). Firma však bude moci s přípravami a stavbou základny pokročit tehdy, až Kongres schválí financování programu evropské protiraketové obrany v předkládaném návrhu rozpočtu pro rok 2008, uvedla již dříve agentura AP.
Spojené státy chtějí umístit radarovou část své evropské základny v ČR a deset antiraket v Polsku, jednání o umístění americké základny v obou zemích však stále ještě pokračují. Definitivní rozhodnutí Prahy a Varšavy, zda budou ochotny mít na svém území americkou základnu, by Washington rád slyšel do konce roku.
Radar by v Česku mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku, ale většina Čechů jeho umístění v ČR není nakloněna. Proti jsou podle nedávného výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) téměř dvě třetiny občanů, zatímco s výstavbou souhlasí více než čtvrtina lidí. Většina dotázaných chce, aby se kvůli základně konalo referendum.
V otázce radaru zatím není jasno ani na české politické scéně. Zatímco opoziční sociální demokraté a komunisti požadují o této věci referendum, hlavní vládní strana ODS soudí, že referendum by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.