Znamená naprosté vítězství sociálních demokratů v krajských volbách, že je výstavba amerického radaru v Česku ohrožena? Přestože krajští politici nemají na radar v Česku žádný reálný vliv, pravděpodobní hejtmani z dotčených krajů se chystají proti radaru skutečně bojovat. Podařit se jim to může jedině ovlivněním úředníků.
Sociální demokraté toho v krajských volebních kampaních naslibovali mnoho, téma "všechno zdarma" se jim v realitu zcela jistě přetavit nepodaří. Ale ani jejich odpor k radaru nemůže mít na ratifikaci mezinárodních smluv žádný vliv.
Nejméně dva pravděpodobní hejtmani radarem dotčených krajů, David Rath ze Středočeského kraje a Milada Emmerová z kraje Plzeňského, si to nejspíš neuvědomují. Oba se rozhodli výstavbu radaru zvrátit.
Rath na rozdíl od Emmerové alespoň řekl jak: "Jsem připraven navrhnout krajské referendum o umístění nebo neumístění radaru. Pro vládu by to myslím bylo poměrně zavazující," říká. Rathovo referendum by politiky z parlamentu, který jediný může smlouvy ratifikovat, ve skutečnosti k ničemu nezavázalo.
Vím, ale nepovím
Naději na uskutečnění svých protiradarových proklamací nemá ani vítězka voleb v Plzeňském kraji Milada Emmerová. Přesto říká, že bude radaru z kraje bránit. "Bude to mít vliv i na celostátní úroveň," pánuje Emmerová. A jak to dokáže? "To vám teď nepovím."
Jedna možnost, jak by mohly kraje stavbě radaru bránit, však přece jen existuje. Ke slovu by se dostaly až v poslední fázi, dávno po ratifikaci mezinárodních smluv. V stavebním řízení. Radarová základna sice bude stát na území vojenského újezdu, takže stavba podléhá dozoru vojenského stavebního úřadu, ale bude třeba i vyjádření kraje.
"Je samozřejmě možné tu stavbu potom blokovat ve stavebním řízení. Budou tam dotčené pozemky kraje a myslím, že krajský úřad do toho stavebního řízení bude moci nějak mluvit," říká šéf poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím z ODS. Zároveň ale upozorňuje, že do řízení je zcela v rukou úředníků, nikoliv politiků.
"Nikdo ze zvolných zastupitelů do toho nesmí zasahovat," říká bezpečnostní expert ODS.
Foto: Karel Šanda, Rober Sedmík