Potápěč uvízl v jeskyni. Vyproštění trvalo šest hodin
05.07.2007 19:28 Aktualizováno 06.07. 11:52
Dvaačtyřicetiletého potápěče zavalila ve čtvrtek odpoledne část stěny v podzemním potoce v Moravském krasu. Záchranáři ho z vody vytáhli po více než šesti hodinách. Muž přežil hlavně díky vzduchové kapse, která se po zřícení vytvořila, řekl krajský mluvčí hasičů. Podchlazený potápěč skončil v nemocnici, dnes byl propuštěn domů.
Muž zkoumal spolu s kolegou v hloubce tří metrů podzemí u jeskyně Býčí skála. Oba zkušení potápěči se měli ve smluvený čas sejít na hladině, vyplaval ale jen jeden. Druhého pod vodou uvěznila sesunutá část stěny. Na místo dorazilo kolem stovky záchranářů - hasiči, potápěči policie i hasičů a speleologická i zdravotnická záchranná služba, popsal mluvčí.
Záchranáři vstupovali do vody s nadějí, že muže najdou živého; z předcházejících akcí věděli, že v zatopené části jeskyně jsou vzduchové kapsy. Menší vzduchovou kapsu se potápěči skutečně podařilo najít. I tak ale vzduch postupně docházel, a záchranáři mu tak do kaverny v podzemí potoka dopravili tlakovou láhev se vzduchem obohaceným o kyslík.
Samotné vyproštění bylo ale náročnější. Hladina potoka byla příliš vysoká a velké čerpadlo by se na místo nedostalo. Proto hasiči použili malá čerpadla a začali hladinu snižovat, aby se záchranný tým mohl pro muže ponořit. Asi po hodině se podařilo snížit hladinu o dva metry. Za těchto podmínek už se muže podařilo vytáhnout, doplnil mluvčí hasičů. Muže pak záchranka převezla do brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny. Tam ho ošetřili a dnes ráno ho díky dobrému stavu pustili domů, řekla mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková.
Jeskyni Býčí skála proslavil badatel Jindřich Wankel, který v ní nalezl bronzovou sošku býčka. Jeskyně je součástí Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému v Česku. Soustava jeskyní měří asi 13 kilometrů. Nachází se ve střední části Moravského krasu a pod zemí ji vytvořil Jedovnický potok.
Čtvrteční případ není v Moravském krasu ojedinělý, v tamních jeskyních zahynulo již několik lidí. Na podzim 2004 zemřela právě v Rudickém propadání třiatřicetiletá horolezkyně. Při výstupu zkolabovala, a i když ji záchranáři dostali asi za tři hodiny na povrch, oživit ji nedokázali. Před devíti lety se zase trojici jeskyňářů protrhl člun, když zkoumali koryto Bílého potoka u Holštejna. Muži skončili ve vodě, speleologická záchranná služba dva zachránila, třetí utonul.
Asi největší tragédie české speleologie se odehrála v roce 1970. V Amatérské jeskyni tehdy zemřeli speleopotápěči Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Pod povrch vstupovali za normálního stavu vody, v podzemí je však zastihla náhlá povodeň.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.