Koaličních poslanců kriticky naladěných vůči vládnímu návrhu reformy může být víc, s podporou váhá nejen bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý z ODS. Jeho stranický kolega Jan Klas ve středu řekl, že pokud ruku pro reformu nezvedne Tlustý, nepodpoří ji ani on. Zatím tak zdaleka není jisté, že kabinet své plány prosadí. Ve dvousetčlenné dolní komoře nemá spolehlivou většinu.
Jakákoli nejednota koaličního tábora by tak pro kabinet byla kritická. Vláda přitom s reformami spojuje svůj osud. Koalici zastupuje ve sněmovně 100 poslanců, ČSSD a KSČM 98. V dolní komoře jsou ještě dva bývalí členové ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.
"Pro mě je otcem a garantem reforem Vlastimil Tlustý, objížděl jsem s ním středočeská náměstí a rozdával materiály, které vypočítal, nedokážu si představit, že bych hlasoval jinak než Vlastimil Tlustý," řekl Klas, který byl stejně jako Tlustý zvolen za Středočeský kraj.
Podle názoru premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) se prý rozhodovat nebude. Když Tlustý přijde s výpočty, které ukážou, že vládní plán bude mít špatný dopad na střední třídu a ODS ohrozí v příštích volbách, nebude Klas pro reformu hlasovat. "Když řekne: 'Ano, je to ještě únosné, střední vrstvy tam ještě vycházejí se znaménkem plus', tak samozřejmě budu loajální," dodal Klas.
Torzo původních plánů
Tlustý již v úterý prohlásil, že chystané změny nejsou skutečnou reformou, ale pouze její "maketou". "Ono to vypadá jako reforma ODS, ale žádná reforma ODS to není," řekl. Teprve podle konkrétních propočtů se prý rozhodne, zda vládní návrh podpoří. Tlustý byl hlavním autorem daňové reformy, kterou ODS nabízela voličům před loňskými volbami. Své představy ale neuskutečnil, protože ho Topolánek do druhého kabinetu nepovolal.
Podle Tlustého odpovídá vládní návrh reformy daňovým změnám, jak je měla v programu ODS, jen z desetiny. Podle něho to není dobrý kompromis a ODS hrozí ztráta důvěry voličů. "Je to ústup od programu, který nelze přijmout," řekl dnes Tlustý v České televizi. Až bude mít celý vládní návrh, pošle jej k posouzení slovenským odborníkům. Podle jejich výpočtů hodlá Tlustý navrhnout korekce k "odstranění hlavních potíží".
Hospodářské noviny uvedly, že reformu kritizuje i lidovec Ludvík Hovorka. "Mám pocit, že to bude mít nepříznivý dopad na nízkopříjmové skupiny. Pokud mé výhrady nebudou vyslyšeny a bude to tlačeno násilím jako celek, tak budu mít opravdu velký problém zvednout ve sněmovně ruku pro," uvedl.
Poslankyně ODS Alena Páralová ve středu řekla, že navržená daňová reforma se ani jí příliš nelíbí, ODS by tento plán podle ní mohl poškodit. Chápe však, že je potřeba přinést oběť v zájmu koaliční vlády. Naznačila, že její výhrady nejsou tak vážné, aby reformu "potopila". S hlasy opozice vláda při prosazování reforem počítat nemůže, a bude tak muset zřejmě spoléhat nejen na jednotu svých řad, ale i na Pohanku a Melčáka. Ani ti ale zatím podporu neslibují. Pohanka řekl, že se ještě nerozhodli. Počkají na podrobnější údaje a analýzy. S Melčákem prý hodlají postupovat jednotně, k reformě tedy zaujmou oba stejný postoj.
Budeme proti, hlásí ČSSD
Sociální demokracie ve středu podle očekávání podrobila vládní plán reformy daní a sociálních výdajů tvrdé kritice. Míní, že by na ní vydělali jen lidé s příjmy nad 40 tisíc korun. "Tyto takzvané reformy jsou reformami pro nejbohatší," řekl předseda strany Jiří Paroubek. "Reforma je sociálně nespravedlivá, budou se zvětšovat sociální rozdíly," uvedl. Odmítl názor, že na vládním plánu vydělají všichni a přitom se sníží deficit financí. "Tak to prostě fungovat nemůže," soudí.
ČSSD je prý připravena na reformy, ne však na "největší sociální experiment od kuponové privatizace". Podle exministra financí Bohuslava Sobotky nejde o daňovou, ale "zdaňovací" reformu. Daně se nesnižují, mění se jen forma zdanění. KSČM ve středu oznámila, že vládní plán rovněž nepodpoří.
Foto: Karel Šanda