Sedm měsíců uplynulo od chvíle, kdy se v salonku pražského hotelu Savoy sešli kancléř hlavy státu Jiří Weigl a lobbista Miroslav Šlouf. Za únik nahrávky schůzky, která ovlivnila prezidentskou volbu, padla dvě obvinění. Vyšetřovatelé přesto stále nemají jasno v tom, kdo je hlavní viník. A chystají se rozjet sérii výslechů.
Klíčovou roli v úniku nahrávky sehráli dva muži z elitních bezpečnostních složek: Jiří Dvořák, policista útvaru zvláštních činností, a Petr Bakeš, příslušník civilní rozvědky. Oba nyní čelí obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Oba jsou také již mimo službu.
"Mohu potvrdit, že bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání proti bývalému příslušníku Úřadu pro zahraniční styky a informace s iniciálami P. B.," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Pokud se obvinění potvrdí, hrozí mužům až pět let vězení.
TAKÉ ČTĚTE: Kauza Savoy má druhého obviněného: špiona
Vyšetřovatelé však stále nemají jasno, kdo je hlavní viník. A chystají se teprve oba muže vyslechnout. "Ještě jsme nedostali potvrzení, že je můj klient zbaven mlčenlivosti. Myslím však, že je to jen formalita," uvedl právní zástupce Dvořáka Bronislav Šerák.
Ten teprve nedávno dostal do rukou spisy obou obviněných, které se budou řešit jako jeden případ. "Nedokážu odhadnout, jestli spojení případů bude prospěšné pro mého klienta. Musím se tím teprve prokousat. A připravit se na výslech, který očekáváme v nejbližších dnech," dodal Šerák.
Bylo to selhání jednotlivce
Podezření, že v pozadí celého případu stojí vedení rozvědky, se podle mluvčího ÚZSI Bohumila Šrajera podařilo již rozptýlit. "Interním šetřením se prokázalo, že pochybení nebylo systémové, ale jen selháním jednotlivců," říká mluvčí.
Podle dřívějších vyjádření státního zastupitelství získal Dvořák neoprávněně a pod smyšlenou záminkou od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa a Weigla. DVD potom předal třetí osobě, jež měla nahrávku poskytnout médiím.
O záznam měl Dvořáka, který do května pracoval v útvaru zabývajícím se odposlechy a sledováním, požádat právě Bakeš. Chtěl pro něj získat inkriminovanou nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka.
TAKÉ ČTĚTE: Policista obviněný z úniku v hotelu Savoy podal stížnost
Policista údajně neměl tušení, pro jaké účely má nahrávka sloužit, a žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument. Záznam, který nahrály bezpečnostní kamery hotelu, zveřejnil server Aktuálně.cz čtyři dny před prezidentskou volbou.
Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených o tom, že se přikloní k veřejné volbě prezidenta.
Foto: hotel Savoy, Jan Schejbal