Některé skupiny chudších lidí už možná nebudou dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách místo v penězích. Ve sněmovně leží hned dvě poslanecké novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, které výplatu dávky v poukázkách omezují. Předkladatelé obou návrhů prakticky shodně tvrdí, že nynější zákonná povinnost dávat část příspěvku v poukázkách přináší v některých případech problémy a zvyšuje byrokracii.
Plně peněžitou dávku by obě předlohy vrátily lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb. "Tyto osoby mají problém uhradit stravu a základní potřeby v těchto zařízeních, protože mají část dávky ve formě poukázek, které v některých zařízeních nelze použít," stojí v důvodové zprávě novely, kterou předložila skupina poslanců hnutí ANO.
Jejich návrh se však jeví o něco užší než předloha, kterou podala skupina poslanců z KDU-ČSL, pirátské strany, ČSSD a TOP 09. Zákonodárci ANO chtějí dát výjimku ještě lidem s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidem, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidem s omezenou svéprávností. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech "hodných zvláštního zřetele".
Skupina poslanců z části opozičních stran prosazuje, aby poukázky nedostávali lidé s plným invalidním důchodem, lidé starší 68 let a lidé, kterým úřady ustanovily opatrovníka. Vyloučit chtějí také postižené lidi, kteří pobírají příspěvek na péči kvůli středně těžké závislosti, těžké závislosti a úplné závislosti na pomoci druhých, a pečovatele o postižené lidi.
Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají od loňského prosince v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Do novely o pomoci v hmotné nouzi opatření prosadila loni Sněmovna, má bránit zneužívání pomoci od státu. Za poukázky si lidé mohou pořídit potraviny, základní drogerii, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvů. Nedostanou za ně cigarety nebo alkohol.
Příspěvek na živobytí je dávka pro lidi v hmotné nouzi, odvíjí se od stanoveného životního nebo existenčního minima. Životní minimum pro samotného člověka činí 3 410 korun. U prvního dospělého v domácnosti odpovídá 3 140 korunám a u druhého pak 2 830 korunám, u dětí podle věku 1 740 až 2 450 korunám. Existenční minimum dosahuje 2 200 Kč. Nárok na příspěvek má člověk nebo rodina, pokud jí po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nestačí příjem na živobytí. V prosinci úřady práce vyplatily celkem 92 200 příspěvků na živobytí, část z nich v poukázkách.
Obě poslanecké předlohy nejprve posoudí vláda. Rozhodne o nich Parlament.