Dny lidí dobré vůle
Poutníci mohou na Velehradě uctít lebku svaté Ludmily
04.07.2018 15:52
Poutníci mohou od uctít na Velehradě na Uherskohradišťsku lebku svaté Ludmily. Vystavena je v Královské kapli baziliky, kde je také uloženo tělo olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Vzácná relikvie je jednou z hlavních atrakcí Dnů lidí dobré vůle, které letos mimo jiné připomínají sté výročí založení republiky a 25 let od zasvěcení českého národa Panně Marii na Velehradě. Řekl to tajemník slavností Josef Kořenek.
Lebka svaté Ludmily není na Velehradě náhodou. Podle Kořenka právě zde přijala světice před 1100 lety spolu s knížetem Bořivojem křest od svatého Metoděje. "Zvláště výročí 100 let založení Československa je trošku signifikantní, protože tím křtem svaté Ludmily a jejího manžela knížete Bořivoje zde na Velehradě byly položeny skutečné základy české státnosti. Také jeden z historiků mi říkal, že kníže Bořivoj byl natolik nadšený tehdejším hradem Velehrad, že se nechal inspirovat a to know-how Velehradu převedl do Prahy a založil Hradčany," řekl Kořenek.
Relikvie je součástí svatovítského pokladu. Každoročně bývá vystavována na Pražském hradě, a to 16. září, tedy v den, kdy má Ludmila svátek. Přesun lebky na Velehrad provázejí přísná bezpečnostní opatření. "Co se týká jejího příjezdu, instalace, odjezdu, všechno podléhá režimu utajení, takže v podstatě nemůžu k tomu nic říct," uvedl Kořenek.
Lebku uvidí zájemci v kapli do půlnoci, výjimkou je pouze období mše a Modlitby za vlast, kdy bude lebka na oltáři. Už krátce po odhalení relikvie v 15.00 se před svatostánkem tvořila fronta, ve které čekaly desítky lidí. Ve čtvrtek bude relikvie vystavena od 06.00 do 09.30. Následně ji organizátoři Dnů lidí dobré vůle nechají přemístit na hlavní pódium před bazilikou, a to kvůli slavnostní poutní mši, kterou setkání věřících vyvrcholí. Jejím hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Svatá Ludmila je první českou světicí. Babička svatého Václava se narodila kolem roku 860. Jako velmi mladá byla provdána za českého knížete Bořivoje I. Spor s její snachou Drahomírou ji vyhnal na Tetín, kde byla členy Drahomířiny družiny roku 921 zardoušena vlastním závojem. V roce 924 dal Václav její ostatky převézt do chrámu svatého Jiří na Pražském hradě, kde jsou uloženy dodnes. Za svatou byla Ludmila uznána v polovině 12. století.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.