Požár Karnoly: část vzorníků i některé stavy památkáři zachrání

Domácí
22. 12. 2017 17:55
Požár budovy bývalé textilky Karnola v Krnově.
Požár budovy bývalé textilky Karnola v Krnově.

Památkáři z vyhořelé památkově chráněné budovy bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku zachrání malou část historických vzorníků i některé tkalcovské stavy. Budovu bude podle nich možné opravit. Středeční požár však zcela zničil autentickou atmosféru dílny, kde vznikaly návrhy látek, uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Dílna vzorkovny bývalé Karnoly, dříve továrny na sukna A. Larisch a synové, byla v roce 2010 prohlášena národní kulturní památkou. V České republice byla ojedinělá, především proto, že stav zcela odpovídal tomu, jak dílna vypadala v okamžiku, kdy ji dělníci naposledy opustili. "Autenticita atmosféry posledního pracovního dne je požárem zničena. Rozsah škod po požáru je obrovský," řekl Zezula.

Vlastní budova vzorkovny ale podle něj zůstala zachována a bude patrně možná její oprava s využitím některých původních konstrukčních prvků. "Také část vybavení dílny, tedy tkalcovské stavy a další stroje, mohou být restaurovány a zachránit snad bude možné alespoň část unikátních vzorníků," řekl Zezula.

Míru poškození a stav jednotlivých položek vybavení podle něj ale ještě musí posoudit restaurátoři a konzervátoři. Důležitá bude také podrobná dokumentace stavu dílny po požáru. Další postup navrhne odborná pracovní skupina, kterou chce zřídit město Krnov ve spolupráci s orgány památkové péče.

Vlastní dílny vzorkovny byly běžnou součástí textilních továren. Pravidelně připravovaly vzory pro nové sezony. Krnovská dílna fungovala zřejmě od 50. let 20. století. Jednotlivé stroje však byly starší. Pocházely ze znárodněných krnovských továren, stejně jako soubory vzorníků.

"Dílna se skládala z uceleného souboru mechanických i ručních tkalcovských stavů různých konstrukcí, skacích, soukacích a snovacích strojů a také dalšího nezbytného vybavení dílny - materiálu, náhradních dílů, souborů vzorovacích karet a strojků pro jejich vytloukání," uvedla mluvčí památkového ústavu Petra Batková.

Nedílnou součást dílny představovala cenná sbírka vzorníků látek, z nichž nejstarší pocházely z posledních tří desetiletí 19. století. "To vše zde bylo dochováno v původním prostředí tak, jak tomu bylo v době ukončení provozu dílny," dodala. Hlavně proto se měla dílna stát základem textilního muzea. Budovat se mělo od příštího roku a ministerstvu pro místní rozvoj na projekt uvolnilo 123 milionů korun. Představitelé města i kraje věří, že i přes ničivý požár muzeum vznikne.

Krnov byl v minulosti významným slezským vlnařským centrem. K nejvýznamnějším místním firmám patřila továrna na vlněné zboží Alois Larisch a synové, po znárodnění sloučená spolu s ostatními v národní podnik Karnola.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/HZS Moravskoslezského kraje

Další čtení

ilustrační foto

Je Velký pátek, den, kdy ukřižovali Krista. Měl by platit půst, ticho a rozjímání

Domácí
18. 4. 2025

Google podle soudu v USA potlačuje konkurenci v on-line reklamě

Domácí
17. 4. 2025
Elon Musk

Průzkum: U většiny Čechů si to Trump pokazil. Ještě hůř hodnotí Muska

Domácí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ