<span>Pozlacené cyklostezky.</span> V Česku dražší než v Německu

Domácí
24. 7. 2009 09:30
I na stavbě cyklostezek se dá slušně vydělat.
I na stavbě cyklostezek se dá slušně vydělat.

Krásná, rovná... a hlavně Nejen dálnice, ale i cyklostezky se u nás staví zbytečně draze. Tam, kde by kolařům stačila zpevněná cesta, vyrůstají přepychové cyklostrády. Kilometr asfaltové cyklostezky o třímetrové šířce u nás vyjde průměrně na 5,7 milionu korun. TÝDEN shromáždil srovnatelné údaje ze zahraničí, ze kterých vyplývá, že cyklostezky stavíme dráže než v Německu a řadě dalších zemí.

Cyklisté si většinou nemohou stěžovat. Nové cesty jsou z hladkého asfaltu, dokonale odvodněné a často i osvětlené. Stavbaři se vyřádí i na luxusních mostcích přes potůčky. „Otázka je, jestli všude musí být asfalt a zda nejsou stezky někdy zbytečně široké," uvažuje Jaroslav Martínek, celostátní koordinátor rozvoje cyklistické dopravy.

Místo štěrku asfalt

Nad fádními asfaltovými chodníčky se pozastavuje i mnoho cyklistů. „Chápu hladké cyklostezky podél Vltavy, kam můžou kočárky a bruslaři. Ale nevím, proč se asfaltuje jinde v přírodě, kde by stačil štěrk nebo původní cesta," diví se rekreační cyklista Jiří Košťál z Prahy.

Někdy ani obrovské investice bezpečnější svezení nezaručí. „Nepovedla se například pražská stezka od Pelc-Tyrolky podél potoka Rokytky. Zkuste tudy někdy na kole projet," říká dopravní projektant Květoslav Syrový. Rozpůlení úzkého chodníku na část pro chodce a cyklisty je podle něj nesmyslné a nebezpečné.

Milionové mostky

Tak jako dálnice, i cyklostezky jsou - v menším měřítku - výnosným byznysem pro stavební firmy. Stát je letos skrze fond dopravní infrastruktury dotuje více než čtyřmi sty miliony. Další miliardou přispěla Evropská unie.

Jedny z nejdražších stezek se staví v Praze. Kilometr rovné asfaltky tady vyjde v průměru na pět až šest a půl milionu korun. Proč je to tak drahé? „Protože je to Praha. My si ty ceny nevymýšlíme," říká Pavel Polák, radní zodpovědný za cyklodopravu. Pro vysokou cenu za úzkou a nepříliš využívanou stezku podél Vltavy z Velké do Malé Chuchle má jednoduché vysvětlení - mostek přes potok Vrutici.

Mosty a členitý terén také „ukously" velkou část šestnácti milionů, které stála tříkilometrová stezka z jihomoravského Velehradu do Starého Města. Starosta Velehradu Stanislav Gregůrek ale tvrdí, že se investice vyplatila. „Nová stezka je obrovsky využívaná," říká.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ