<span>Pozlacené cyklostezky.</span> V Česku dražší než v Německu

Domácí
24. 7. 2009 09:30
I na stavbě cyklostezek se dá slušně vydělat.
I na stavbě cyklostezek se dá slušně vydělat.

Krásná, rovná... a hlavně Nejen dálnice, ale i cyklostezky se u nás staví zbytečně draze. Tam, kde by kolařům stačila zpevněná cesta, vyrůstají přepychové cyklostrády. Kilometr asfaltové cyklostezky o třímetrové šířce u nás vyjde průměrně na 5,7 milionu korun. TÝDEN shromáždil srovnatelné údaje ze zahraničí, ze kterých vyplývá, že cyklostezky stavíme dráže než v Německu a řadě dalších zemí.

Cyklisté si většinou nemohou stěžovat. Nové cesty jsou z hladkého asfaltu, dokonale odvodněné a často i osvětlené. Stavbaři se vyřádí i na luxusních mostcích přes potůčky. „Otázka je, jestli všude musí být asfalt a zda nejsou stezky někdy zbytečně široké," uvažuje Jaroslav Martínek, celostátní koordinátor rozvoje cyklistické dopravy.

Místo štěrku asfalt

Nad fádními asfaltovými chodníčky se pozastavuje i mnoho cyklistů. „Chápu hladké cyklostezky podél Vltavy, kam můžou kočárky a bruslaři. Ale nevím, proč se asfaltuje jinde v přírodě, kde by stačil štěrk nebo původní cesta," diví se rekreační cyklista Jiří Košťál z Prahy.

Někdy ani obrovské investice bezpečnější svezení nezaručí. „Nepovedla se například pražská stezka od Pelc-Tyrolky podél potoka Rokytky. Zkuste tudy někdy na kole projet," říká dopravní projektant Květoslav Syrový. Rozpůlení úzkého chodníku na část pro chodce a cyklisty je podle něj nesmyslné a nebezpečné.

Milionové mostky

Tak jako dálnice, i cyklostezky jsou - v menším měřítku - výnosným byznysem pro stavební firmy. Stát je letos skrze fond dopravní infrastruktury dotuje více než čtyřmi sty miliony. Další miliardou přispěla Evropská unie.

Jedny z nejdražších stezek se staví v Praze. Kilometr rovné asfaltky tady vyjde v průměru na pět až šest a půl milionu korun. Proč je to tak drahé? „Protože je to Praha. My si ty ceny nevymýšlíme," říká Pavel Polák, radní zodpovědný za cyklodopravu. Pro vysokou cenu za úzkou a nepříliš využívanou stezku podél Vltavy z Velké do Malé Chuchle má jednoduché vysvětlení - mostek přes potok Vrutici.

Mosty a členitý terén také „ukously" velkou část šestnácti milionů, které stála tříkilometrová stezka z jihomoravského Velehradu do Starého Města. Starosta Velehradu Stanislav Gregůrek ale tvrdí, že se investice vyplatila. „Nová stezka je obrovsky využívaná," říká.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ