Pracovala jste nelegálně, řekl úřad a vzal ženě dávky. Zasáhla ombudsmanka

Domácí
19. 9. 2017 13:01
Anna Šabatová.
Anna Šabatová.

Žena údajně pracovala nelegálně, proto ji Úřad práce sankčně potrestal. Vyřadil ji z evidence uchazečů o zaměstnání. I když podle posledního zjištění a závěru inspektorátu práce o nelegální práci nešlo a ani se nedala prokázat, ministerstvo práce a sociálních věcí sankci stejně schválilo. Žena tak kvůli chybě přišla nejen o pojištění hrazené státem ale také o podporu v nezaměstnanosti. Pomohla až ombudsmanka Anna Šabatová.

Žena byla registrovaná v evidenci úřadu práce a na základně doporučenky úřadu se ucházela o místo v jedné firmě. Žena se v daný termín dostavila k zaměstnavateli a dohodli se, že během dne vyhotoví písemnou dohodu o provedení práce. Jenže ještě předtím zaměstnavatel požadoval, aby se zájemkyně o práci zúčastnila praktické zkoušky, která je součástí výběrového řízení. Žena tak měla po dobu dvou a půl hodin vykonávat práci, aby budoucího zaměstnavatele přesvědčila o tom, že je vhodnou kandidátkou.

Jenže právě v době, kdy žena vykonávala zkušební práci, ve společnosti prováděl kontrolu oblastní inspektorát práce. Ten následně zjistil, že žena provádí práci bez jakékoli smlouvy mezi ní a zaměstnavatelem, a ihned ji označil, že pracuje nelegálně. O zjištění informoval daný úřad práce, ve kterém byla žena evidována. Ten ji vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání. Žena se sice odvolala, ale ministerstvo práce a sociálních věcí vyřazení potvrdilo.

Ministerstvo však podle ombudsmanky pochybilo, neboť s jistotou neprokázalo, že žena pracovala nelegálně, a přesto ji z evidence vyřadilo. "Je to absurdní. Žena byla vyřazením z evidence úřadu práce jako jediná potrestaná za něco, co ani nelze prokázat. Kvůli vyřazení z evidence přišla o pojištění a podporu v nezaměstnanosti," kriticky hodnotí záležitost ombudsmanka Anna Šabatová.

Podle ní - pokud se mělo jednat o nelegální práci - měl Oblastní inspektorát práce vést správní řízení se zaměstnavatelem kvůli nelegálnímu zaměstnávání lidí. Nicméně vyšetřování bylo zastaveno, neboť se nedalo podle inspektorátu s jistotou potvrdit, že se skutečně jednalo o nelegální práci.

"Sankční vyřazení z evidence může mít pro uchazeče o zaměstnání vážné důsledky. Úřad proto musí ve správním řízení, které k vyřazení vede, vždy zjistit stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti," vysvětlila. Ombudsmanka tedy požádala ministerstvo, aby v rámci přezkumného řízení zrušilo rozhodnutí o vyřazení ženy z evidence úřadu práce. To nakonec závěry Šabatové uznalo a sankční vyřazení zrušilo.

Úřad práce nyní ženě doplatí pojištění a vrátí podporu v nezaměstnanosti za dobu, kdy byla nezákonně vyřazena z evidence.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ