Budoucnost pomníku
Praha 6 chce s ruskou ambasádou jednat o umístění Koněvovy sochy
27.08.2019 18:13
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v dopise velvyslanci Ruské federace v ČR odmítl nařčení ruské strany v souvislosti s pomalováním pomníku maršála Ivana Koněva a zároveň požádal o nová jednání o umístění sochy. Navrhuje, aby se přestěhovala na pozemek ruského velvyslanectví. Chce tím předejít jejímu dalšímu poškozování a následně i konfliktu na mezinárodní úrovni. Radnice dopis ruské straně odešle ve středu, uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek.
Zastupitelský klub Pirátů Prahy 6 oznámil, že chce na zářijovém zasedání zastupitelstva navrhnout vypsání referenda k otázce budoucnosti pomníku. "Ten nápad samozřejmě není nic nového, prověřovali jsme ho už loni, kdy byla socha potřísněna, a má bohužel mnohá úskalí. Jednak vůbec nejde o levnou záležitost, jednak není jisté, že by mělo referendum dostatečnou účast. Diskusi se pochopitelně nebráním, hledání řešení však nebude tak jednoduché," sdělil k tomu Kolář.
Koněvovu sochu v Dejvicích neznámý pachatel v noci z 21. na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Pomník je terčem vandalských útoků opakovaně a Kolář se rozhodl, že tentokrát ji nenechá očistit dřív, než ruské velvyslanectví začne jednat o jejím přesunu. Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ohradila se také proti vyjádření Koláře, který čin označil za vandalství s tím, že má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.
Pomník v sobotu dopoledne začali lidé čistit. Policie zná jejich totožnost, podle dřívějšího vyjádření policejního mluvčího nic nenasvědčuje tomu, že by jednali protiprávně. "Ve věci vyčištění pomníku již zjevně převzalo iniciativu samo Ruské velvyslanectví (...)," napsal k tomu v dopise Kolář.
Odmítl, že by radnice Prahy 6 přivírala oči nad podobnými vandalskými činy, a uvedl, že s policií spolupracuje při jejich potírání. Zároveň uvedl, že vedení městské části i občané si váží bojovníků, kteří padli při osvobozování Prahy a Československa v letech 1944 a 1945.
Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.
Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.