Praha se konečně probrala spornými fakturami společnosti Metrostav a ČKD za tunel Blanka. Za jedenáct milionů, které za takzvanou kategorizaci zaplatila projekční firmě Valbek, zjistila, že je vše v pořádku, a probírku tedy ani dělat nemusela.
Tunel Blanka je pro pražský magistrát už několik let koulí u nohy. Suverénně nejdražší pražskou stavbu nemá vedení hlavního města vůbec pod kontrolou. V květnu minulého roku tak proto pozastavilo vyplácení faktur hlavnímu staviteli tunelu, firmě Metrostav, protože prostě nevědělo, za co platí. Magistrát vůbec netušil, zda si Metrostav nefakturuje i takzvané vícepráce přesahující dvacetiprocentní limit, který povoluje zákon o veřejných zakázkách.
Kategorizace faktur, která měla případné platby mimo zákon odhalit, skončila před několika dny. Výsledek: vše je v pořádku. "Práce na zatřiďování položek změnových listů podle kategorií společností Metrostav a ČKD proběhly dle harmonogramu a byly dokončeny. Všechny zkoumané položky se vešly do dvacetiprocentního limitu," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí pražské radnice Tereza Králová.
Město zaplatilo 11 milionů korun
Šlo by o ve skrze pozitivní zprávu, kdyby magistrát za zmíněnou probírku nezaplatil projekční firmě Valbek přes jedenáct milionů korun. Praha tedy vlastně zaplatila za to, aby zjistila, že probírku ani dělat nemusela. Firmu město navíc vybralo bez řádné soutěže.
Co výsledek kategorizace udělá se stavbou tunelu a zda odblokuje zbylé peníze pro společnost Metrostav, jíž město dosud dluží zhruba jednu miliardu korun, zatím není jasné. Optimistická zpráva z pera Valbeku totiž nyní leží na magistrátním odboru městského investora a jednat o ní musí ještě rada hlavního města. Právě ta rozhodne, jaké bude mít vlastně dokument důsledky.
"V současné době se řeší, jestli je ta kategorizace, tak jak byla zadána, je v pořádku, a jestli ji tedy rada může vzít na vědomí," řekl radní za TOP 09 Tomáš Hudeček. Hudečkovi se příliš nechce věřit, že si Metrostav opravdu neúčtoval vícepráce nad stanovený limit. A v radě prý s takovým názorem není sám. Na jednání rady by se podle něj mohly výsledky kategorizace objevit už za pár týdnů.
Jeho stranický kolega v radě hlavního města Pavel Richter vidí situaci jasněji. "Tak jak nám to bylo předloženo, to vypadá, že vícepráce jsou opravdu hluboko pod hraničními dvaceti procenty, takže je to tedy v pohodě. Dalo by se to asi nějakým způsobem odsouhlasit a pokračovat tak v dalším proplácení faktur Metrostavu," svěřil se on-line deníku TÝDEN Richter. Podle něj jsou ale radní radši ostražití, požádali o některá zpřesnění zprávy, aby si byli opravdu jisti, že případným schválením zprávy hlavní město nezatáhnou ještě do větších problémů.
Osudný systém FIDIC
Richter soudí, že k současným potížím vůbec nemuselo dojít, kdyby hlavní město stavělo Blanku od začátku podle zákona o veřejných zakázkách, ne podle položkového systému FIDIC, kdy stavebník průběžně fakturuje jednotlivé části stavby. Je sice pružnější, lépe reaguje na změny na stavbě, ale prodražení, které změny přinesou, jsou poté hůře kontrolovatelné. Navíc koliduje se zákonem o zadávání veřejných zakázek.
Praha se vlastně nyní snaží o nemožné. Po nástupu nové pražské koalice se rozhodla, že ze systému FIDIC přejde do režimu zákona o veřejných zakázkách. Právě proto si vůbec nebyla jista, zda je prodražování v rámci víceprací v mezích tohoto zákona, tedy ve stanovených dvaceti procentech ceny navíc. Nicméně je s podivem, že město kategorizaci spustilo až letos. Analýza advokátní kanceláře White&Case už ji totiž magistrátu doporučila v létě roku 2011. Mělo tudíž dost času minimálně na to vyhlásit soutěž na firmu, která úředníkům v probírce faktur udělá jasno.