Praha zakáže <span>alkohol na Václaváku</span> i na Kampě

Domácí
3. 6. 2008 13:44
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV centru Prahy nebudou lidé smět popíjet alkohol v okolí škol, dětských hřišť, stanic metra a pietních míst.

Podle návrhu radnice první městské části by mělo být pití zapovězeno také například na Václavském náměstí, ve Vrchlického sadech před hlavním nádražím a za orlojem na Staroměstském náměstí. Informovali o tom v úterý novináře zástupci radnice.

"Jsme přesvědčeni, že cílený tlak na problematická místa a ochrana potenciálně ohrožených lokalit přinesou výsledky," uvedl starosta Petr Hejma (ODS). Návrh odešlou radní magistrátu, který chystá vyhlášku o omezení pití alkoholu na veřejných prostranstvích.

Místa, kde bude v Praze zákaz popíjení alkoholu:
Václavské námětí, Staroměstské náměstí, před Hlavním nádražím, Národní třída, Františkánská zahrada, Kampa, Hradčanské náměstí, Karlovo  náměstí, Tylovo náměstí, Trojická ulice, ulice Na rybníčku, Vítězné náměstí a stanice metra.

Mezi další místa se zákazem pití alkoholu by měla patřit Národní třída a prostor u stanice metra Národní, Františkánská zahrada, Kampa a Hradčanské náměstí. Seznam míst je poměrně široký. Na magistrát nyní přicházejí i návrhy dalších radnic.

Například v Praze 2 nebudou moci lidé pít alkohol na Karlově a Tylově náměstí. Restrikce bude platit také v Trojické ulici od nábřeží k ulici Na Slovanech a v ulici Na Rybníčku od hřiště po Štěpánskou. Radnice šesté městské části chce do vyhlášky zařadit Vítězné náměstí, stanice metra Hradčanská a Dejvická, dětská hřiště, prostranství s vodními prvky a okolí mateřských, základních a středních škol. Plošný zákaz není ze zákona možný.

Vyhlášku, která popíjení na některých veřejných prostranstvích zakazuje, hodlá schválit několik dalších měst v Česku. Zákaz v současné době platí například v Ústí nad Labem. Za jeho porušení může policie uložit pokutu až tisíc korun. Ústavní soud dříve podobné normy rušil. Ministerstvo vnitra však vyhlášku letos posvětilo a oznámilo, že ji nebude pozastavovat ani zpochybňovat.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Andrej Babiš

Babiš chce vyšachovat prezidenta ze summitu NATO. Prý pojede s Macinkou

Domácí
18. 3. 2026
Prezentace aktuálních témat k projektu nové multifunkční hokejové arény v Pardubicích (MHAP). Vystoupí: Petr Dědek, investor projektu, majitel skupiny D+D GROUP (součástí skupiny je MHAP), Patrik Melka, finanční ředitel D+D GROUP a MHAP.

Stavba pardubické arény pro 22 300 lidí začne letos. Bude stát 12,5 miliard

Domácí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 20:43
Protipěchotní minu a protipancéřový náboj přinesl na policii muž z Písecka. Policisté vyzývají veřejnost, aby s municí nikdy nemanipulovala.

Bývalý voják z Písecka přinesl na policii historickou munici

Domácí
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ