Praktická lékařka Kateřina Nechvátalová z Lázní Bohdaneč na Pardubicku přijímá jen akutní pacienty a po telefonické domluvě. V čekárně může být vždy jen jeden člověk. Stejné doporučení dostali všichni praktičtí lékaři, řekla Nechvátalová, která je také předsedkyní Sdružení praktických lékařů v Pardubickém kraji.
"Všichni praktičtí lékaři doporučení dostali. Akutní pacienty vyšetříme. Přes cedule na polikliniku snad neprojde nikdo, aspoň se tak nestalo. Lidé volají hodně," řekla lékařka.
Sdružení poslalo 20 tisíc roušek pro šest tisíc ordinací, které registruje. Většina lékařů si je o víkendu převzala. Nechvátalová má tak tři roušky na svoji ordinaci, jsou kvalitnější a na opakované použití, mají účinnost osm až 12 hodin.
"Ale stoprocentní ochrana to není. Respirátory máme tři, což je na tři čtyři dny," dodala lékařka.
V pondělí jí volala žena, která má od víkendu horečku a bolesti svalů. Před dvěma dny se viděla s mužem, který byl v Německu, ale respirační obtíže neměl. "Doporučila jsem jí linky, na které má volat kvůli testování," řekla Nechvátalová.
Panika podle ní není na místě. Když se lidé budou chovat zodpovědně, nákazu Česko zvládne. "Pokud lidé nemají roušky a musí nezbytně ven třeba na nákup, mohou si dát přes ústa šátek. Zábrana může zamezit virům dostat do těla přes slizniční cesty," řekla lékařka.
Praktičtí lékaři mají platby za počty pacientů, které mají v evidenci, výkonů ale budou mít méně. "Hůř na tom budou ambulantní specialisté, kteří jsou placení od výkonu. Co mám informace z Pardubicka, tak nemají vůbec žádné ochranné pomůcky a budou muset zavřít určitě dřív než my," řekla Nechvátalová.
Sdružení praktických lékařů (SPL) o víkendu doporučilo, aby praktici, kterým dojdou ochranné pomůcky, uzavřeli ordinace a poskytovali lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line. Praktičtí lékaři, kteří ochranné pomůcky proti šíření koronaviru mají, by je podle SPL měli používat po celou dobu ordinování.