Měsíc od zavedení regulačních poplatků si lékaři nový systém vesměs pochvalují. Nenaplnil se žádný z katastrofických scénářů: s vybíráním peněz nejsou až na výjimky problémy, pacienti naschvály nedělají. Lékaři ovšem řeší jiný problém, nevědí, co s drobnými.
Lidé se v ordinacích chovají vzorně a poplatky bez vyzvání platí. Tak hodnotí lékaři s měsíčním odstupem fungování regulačních poplatků. Až na několik výjimek se nesetkali s tím, že by jim lidé dělali naschvály. „Zatím se mi nestalo, že by v pondělí brzy ráno přišel pacient s pětitisícovou bankovkou, lidé mají naopak nachystanou přesnou částku," popisuje vstřícný postup pacientů mluvčí Koalice soukromých lékařů a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.
Právě výběr přesných částek však lékařům paradoxně komplikuje ordinování. Začínají se totiž topit v mincích. „Většina z nás navazuje přátelské kontakty s okolními samoobsluhami, kde mají naopak mincí nedostatek. Místo do banky si chodí prodavačky pro drobné k lékařům," glosuje situaci Pekárek. „Kdyby za mnou někdo přišel v kteroukoli denní hodinu s pětitisícovou bankovkou, mohu mu rozměnit."
Rozhovor s Jiřím Pekárkem z Asociace soukromých lékařů |
Jaké jsou zkušenosti lékařů s regulačními poplatky? Zatím převažuje spokojenost. Lékařům ubylo zbytečných návštěv, mají více času na pacienty, kteří jejich péči skutečně potřebují.
Objevily se problémy s jejich vybíráním? Jde o zcela okrajové případy. Vesměs lidé bez problémů platí. Já osobně neeviduji žádné dlužníky.
Mají ordinace z poplatků zisk? Když vezmeme v potaz úbytek pacientů, lékaři na poplatcích nijak nevydělávají. Pokud mají ordinace nějaký zisk, pohybuje se v řádu dvou set korun na den.
Proč jste proti osvobození některých skupin obyvatel od poplatků? Jsem proti výjimkám z jednoho prostého důvodu: oslabují účinek regulace. Navíc pokud jde o výjimky ze sociálních důvodů, ty má řešit sociální systém, a nikoli lékař. |
Ubylo simulantů, přibylo telefonátů
Už měsíc po spuštění nového systému lékaři pozorují, že je méně navštěvují pacienti, kteří si přicházejí do ordinace postěžovat a ošetření přitom nepotřebují. „Díky tomuto úbytku je více času na skutečně nemocné pacienty," říká Jelínek. Většina lékařů se shoduje, že poplatky přinesly zlepšení komunikace mezi lékařem a pacientem. „Jako lékař mám nyní na pacienta více času a také pacienti se začali více zajímat o svou léčbu," popisuje přínosy reformy Jelínek.
Někteří zdravotníci musejí od ledna vyřizovat více telefonů. „Lidé skutečně v počátečním stadiu nemoci raději volají, než by přišli do ordinace," říká Pekárek, mluvčí Koalice soukromých lékařů. Telefonátů prý však není tolik, že by lékařům ukrajovaly čas na ordinování. „Telefonistky si nenajímáme, zatím nápor zvládají sestry," dodává.
Lidovecká iniciativa? Líbivé gesto
Se svými výhradami k plošnému zavedení regulačních poplatků u lékaře se netají lidovci, především poslanec Ludvík Hovorka. Vadí mu, že od poplatků nejsou osvobozeny děti a důchodci. Lékařům se však podobné iniciativy nezamlouvají. „Výjimky oslabují efekt regulace," říká Vladimír Dvořák ze Sdružení soukromých gynekologů. Iniciativu považuje za snahu lidoveckého poslance Hovorky zviditelnit se.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky a archiv