Ačkoliv se původně na středeční schůzi sněmovny koaliční poslanci příliš netěšili, nakonec je mile překvapila. Nejenže již v předvečer jednání vyšlo na povrch, že jejich obvinění bývalí kolegové budou propuštěni na svobodu, ale opozici se navíc nepodařilo sehnat dost hlasů na rozpuštění sněmovny. V řadách ODS, TOP 09 a LIDEM panuje veselí.
"Nevypadáš rozpuštěně," zdravili se poslanci u východu z jednacího sálu Poslanecké sněmovny poté, co sněmovna neodhlasovala své rozpuštění. "Vem mi taky doutník," pokřikoval zase na svého kolegu exministr zemědělství Petr Bendl (ODS), když odcházel do státních akt. Všem se viditelně ulevilo, bytˇ bylo od počátku jasné, že opozice 120 hlasů pro ukončení stávajícího složení dolní parlamentní komory nenasbírá.
"Nehlasovali jsme pro rozpuštění Poslanecké sněmovny, protože jsme přesvědčeni, že to není řešením současné situace. Řešením současné situace je uplatnění pravomocí sněmovny tak, aby pan prezident pochopil, že je nešťastný experiment obcházet Poslaneckou sněmovnu při jmenování vlády," objasnil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Ve stejném duchu hovořila i předsedkyně LIDEM Karolína Peake. "Pokračuje naše podpora Mirce Němcové a společné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou bychom rádi ustavili, v případě, že bude Miroslava Němcová prezidentem jmenovaná," uvedla. Nevyloučila však, že strana podpoří Rusnokův úřednický kabinet. "Zatím s tím nepočítám," poznamenala.
Zcela opačný postoj k hlasování o rozpuštění sněmovny zaujal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Předčasné volby jsou něco, co by nám pomohlo udržet ten politický vývoj v koridoru parlamentní demokracie, která je v České republice systémem, jenž bychom měli udržet a bránit," řekl novinářům.
Zeman bude lobbovat za Rusnoka, zve si šéfa poslanců ODS
Parlamentní strany by si teď měly ujasnit svůj postoj k Rusnokově vládě. Zástupci bývalé koalice jsou přesvědčeni, že podporu sněmovny nezíská. "Teď musíme za tři neděle vyslovit nedůvěru Rusnokově vládě," prohlásil po hlasování předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na úřednickém kabinetu mu prý mimo jiné vadí hned několik kontroverzních osob včetně ministra financí Jana Fischera, který má problém vysvětlit, jak splatil milionové dluhy z prezidentské kampaně.
"Až Rusnok dostane svých 37, při ústupu sociální demokracie 91 hlasů, budeme se bavit, co bude dál dělat pan prezident," nešetřil optimismem předseda poslanců ODS Marek Benda. "Ještě včera mi paní předsedkyně Němcová ukazovala, že stále máme 101 hlasů," dodal.
Mylně se koalice podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové domnívá, že prezident takový postoj sněmovny vyslyší a pověří sestavením vlády kandidátku koalice ODS, TOP 09 a LIDEM Miroslavu Němcovou. "Mělo dnes dojít k rozpuštění sněmovny. ODS, TOP 09 a LIDEM nehlasovali pro rozpuštění, protože se chtějí ucházet o sestavení vlády. Ta by podle mě byla nelegitimní. Navíc, když tu Kalousek hřímal o tom, jak prezident nedodržuje ústavní zvyklosti, tak by si měl uvědomit, že kdyby se jimi prezident řídil, nechá Jiřího Rusnoka vládnout až do řádných voleb klidně v demisi," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ. "Já bych to na místě Zemana na just udělala," poznamenala.
Zeman se teď ale bude snažit, aby k něčemu takovému vůbec nemuselo dojít. "Pan prezident si mě pozval na jednání. Počítám, že se na základě jeho výzvy setkáme příští týden," prozradil Benda.