Právníci: Odškodné za úraz na ulici? <span>Klidně milion</span>

Domácí
28. 7. 2010 07:30
Nehodu mají na svědomí dělníci, kterým upadl kus trubky.
Nehodu mají na svědomí dělníci, kterým upadl kus trubky.

Nehodu mají na svědomí dělníci, kterým upadl kus trubky.Čtyřiadvacetiletý chodec, na kterého minulý týden v Praze na Vinohradech spadl kus železa z opravovaného sloupu veřejného osvětlení, byl v úterý ráno převezen z Vinohradské nemocnice do Motola. Tamní specialisté mají léčit jeho dva přeražené obratle. Firma Eltodo, která osvětlení spravuje, tvrdí, že je připravena vyplatit odškodné. Hovoří se o 200 tisících, nezávislí právníci ale tvrdí, že částka by se mohla šplhat až k milionu.

Nehodu mají na svědomí dělníci, kterým upadl kus trubky, když pracovali na opravě pouličního osvětlení. Případ v současné době stále vyšetřuje policie.  Konkrétní výsledky ale zatím detektivové neuvedli.

ČTĚTE TAKÉ: Další důchodkyně má dostat odškodné za nižší penzi

Společnost Eltodo, která má údržbu osvětlení v metropoli na starosti, se podle jejího mluvčího Richarda Štrégla snaží neustále s postiženým i jeho rodinou komunikovat. "Nejsme v žádném sporu. Podle lékařů nebyla naštěstí při nehodě poraněna mícha a zraněný by neměl mít trvalé následky. Samozřejmě, že jsme připraveni zaplatit odškodné. O konkrétní sumě jsme ale zatím nejednali," řekl online deníku TÝDEN.CZ Štrégl.

Deník Aha! naznačil, že částka, kterou by chlapec od Eltoda měl dostat, by se mohla pohybovat kolem 200 tisíc korun. Podle nezávislých právníků ale může zřejmě požadovat odškodné mnohem vyšší.

"Záleží na spoustě okolností konkrétního případu. Samozřejmě, že soudy berou v potaz věk postiženého a jeho předchozí způsob života. I když nebude mít takzvané trvalé následky, při zranění páteře si musí doživotně dávat pozor a omezit například sportování. Pokud byl postižený v době před nehodou například aktivním parašutistou, i to soudy do odškodnění zohlední," uvedl renomovaný pražský právník Oldřich Choděra, podle kterého se včetně bolestného v podobných případech může konečná částka vyšplhat i přes milion korun.

V Česku se o odškodné bojuje

Tuzemská praxe je ale poněkud odlišná. Dříve se soudy při odškodnění řídily tabulkami ze samostatné vyhlášky, která každému zranění udělovala určité množství bodů, podobně jako při pracovních úrazech.  Nyní ale odškodné ovlivňuje celá řada dalších faktorů.

Na britského turistu spadnul v Praze vánoční strom.I když Choděra hovoří o milionovém stropu, nejsou v Česku sedmimístné částky příliš obvyklé. Výjimkou z poslední doby byl případ nehody na Prostějovsku, při níž zemřel mladý chlapec. Brněnský soud před měsícem řidiči vozu, v němž oběť seděla, vyměřil zaplatit rodině 1,8 milionu korun. Poprvé navíc přiznal odškodné i prarodičům oběti.

Podstatně hůře dopadl se svými nároky britský turista Malcolm Tuffin, na kterého v roce 2003 spadl Vánoční strom v Praze a způsobil mu těžká zranění.  Brit byl tři měsíce upoután na invalidní vozík a delší dobu musel chodit o holi. Po magistrátu nejprve požadoval šest milionů a později 2,5 milionu korun. Po letech soudních pří mu nakonec na začátku tohoto měsíce Městský soud v Praze přiřknul s konečnou platností odškodné 560 tisíc.

Na proces také čeká rodina malého chlapce, jehož vloni v srpnu eskalátor ve stanici Můstek připravil o tři prsty na noze. Policie sice případ odložila, rodina chce přesto po dopravním podniku 600 tisíc korun.

Ilustrační foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ