Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a epidemiologa Romana Prymulu. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu je podezírají z řady trestných činů, například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení.
"Domnívám se, že dnešní vyjádření ministra vnitra, že 'jediný, kdo má plán, je virus', plně koresponduje s námi provedenou analýzou v trestním oznámení," uvedl k tomu advokát.
Právníci se domáhají toho, aby policie prošetřila "pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni". Hamáček v úterý večer sdělil, že oznámení prostudují právníci a ve středu se k němu ministerstvo vnitra vyjádří. Ve Sněmovně zopakoval, že není proti tomu, aby po skončení epidemie kroky vlády posoudila vyšetřovací komise.
"Ze všech kroků vlády vyplývá, že rozhodnutí byla zcela nahodilá, vzájemně si odporující a některá z nich byla dokonce v rozporu se zájmy obyvatel České republiky," napsali v dokumentu. Podle nich také není zřejmé, jak vláda zhodnotila dopady svých kroků na budoucí život v České republice, zejména pokud jde o státní rozpočet a ohrožení veřejného zdravotnictví, "kterému budou chybět miliardy na péči o nemocné".
V rozporu s doporučeními
Autoři textu vyčítají vládě, že nepostupovala v souladu s pandemickým plánem a nereagovala na vyhlašované pandemické fáze WHO. Tvrdí také, že v Česku je ohrožen přístup obyvatelstva ke zdravotní péči a že vláda nezajistila zdravotnické prostředky, které následně nakoupila nehospodárně. Kritizují dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také "snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření".
Připomínají rovněž překročení pravomoci vlády ohledně schválení odkladu senátních voleb na Teplicku a dále omezení zastupitelstev.
Podle Zahumenských tak mohli zmínění politici spáchat mimo jiné i ublížení na zdraví z nedbalosti, porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušení osobní a věcné povinnosti pro obranu státu, šíření poplašné zprávy či nedbalostní maření úkolu úřední osoby.
Právníci odeslali dokument pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Vedle Babiše, Vojtěcha, Hamáčka a Prymuly míří oznámení také na "případné další dosud neustanovené osoby".
Manželé se už kvůli způsobu vyhlášení nouzového stavu a navazujících opatření obrátili jak na správní soud, tak i na Ústavní soud.