Klausův pardon
Právník: Autorství amnestie je důležité kvůli policii
06.05.2013 18:25 Rozhovor
Kancelář Pražského hradu už dál pátrat po tom, kdo všechno byl autorem amnestie, nebude. Mediální spekulace o jménech tvůrců kontroverzní lednové abolice už nudí i řadu politiků, kteří by celou věc rádi uzavřeli větou, že odpovědnost za amnestii nese bývalý prezident Václav Klaus. Ústavní právník Jan Kysela však podobné teze odmítá - kdo stál u zrodu amnestie ve skutečnosti, je důležité pro případné zahájení vyšetřování policií.
Hradní právník Pavel Hasenkopf nebo Klausův přítel Zdeněk Koudelka z ČSSD? Pře o to, kdo pomáhal text amnestie vypracovat, pokračují. A mnohé politiky nudí. Třeba poslanec Viktor Paggio (LIDEM) si na facebooku stěžoval, co ta média pořád řeší. "Autorem obrazu je malíř, ne výrobce štětců. Autorem amnestie je exprezident Klaus, ne právníci co tu či onde přečíslovali paragraf," střihnul pro své přátele na sociální síti přirovnání. Ústavní právník Jan Kysela se však domnívá, že rozkrýt pravdu o vzniku prezidentova pardonu může být pro policii velmi důležité. Taková informace se totiž může stát podnětem pro zahájení vyšetřování.
Kancelář Pražského hradu naznačila, že se dál už interním vyšetřováním vzniku amnestie a jejími autory nebude zabývat. Počká si však prý na zjištění, která případně učiní jiné instituce. Existují však nějaké, které se vznikem amnestie mohou zabývat?
Musela by to být policie. V případě, že by měl někdo pocit, že amnestie sloužila k nekalým účelům z nekalých motivů, tak by bylo šetřeno, jestli se nestal trestný čin. Kdyby se ukázalo, že někdo z amnestovaných měl bezprostředně blízko k okruhu okolo prezidenta Klause a že mu ten někdo chtěl amnestií pomoci. Nebo že někdo z amnestovaných měl advokáta, který patří k okruhu prezidenta Klause. Pakliže by to někdo šetřil, tak by mohl dojít k závěru, že byl spáchán trestný čin.
Takže se musí počkat na to, až někdo podá trestní oznámení?
Na to se nemusí čekat, policie může zkoumat, co chce, pakliže má pocit, že se něco nekalého děje. Spíš jde o to, jestli z těch informací, které má k dispozici, může někdo usuzovat, že nějaký trestný čin byl spáchán. Zatím se neví o žádném z amnestovaných, který by byl prezidentův příbuzný, nebo příbuzný pana vicekancléře Hájka nebo pana ředitele Jakla. Zatím asi nikdo neví, že by odněkud někam putovaly peníze v souvislosti s amnestií. V případě, že by byly k dispozici informace tohoto kriminálního rázu, tak by to byla jediná možnost, kdy je důvodné pozadí amnestie zkoumat.
V tomhle ohledu je tedy podstatné, kdo znění amnestie vypracoval?
V podstatě tohle je ten jediný důvod, proč je to podstatné. Jen z tohoto úhlu pohledu je to zajímavé. Pak je to zajímavé leda politicky.
Objevují se totiž názory, že média šílí kolem autorství amnestie zbytečně a pitvají něco, co není důležité.
Ve chvíli, kdy by se vymýšlení amnestie účastnili lidé, kteří by z ní měli nějaký konkrétní prospěch, tak to zajímavé být může. Nemám žádnou představu o stavu mysli prezidenta Klause, ale zdá se mi, že ten amnestijní akt je do velké míry konkrétní a podložený odbornou znalostí. Takže to asi nebylo tak, že by si jednoho dne odpoledne sedl a řekl si při psaní na papíře, co chce v amnestii mít. To mu musel někdo říci, co tam má být. A jde o to, jestli to bylo na Klausovu objednávku, nebo nebylo. Jestli to byla objednávka toho konkrétního zpracovatele. Tady ten možný kriminální podtext - možný podtrhuji - vysvětluje, proč je podstatné vědět, kdo amnestii sepisoval, kdo se na ní podílel. Ono je totiž možné, že ruka píšící byla nevědomá a původce té myšlenky byl někdo, kdo stál za ním.
Text amnestie vás tedy nutí myslet si, že ji vymýšlel právník? Klausův vicekancléř Petr Hájek totiž on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že na textu nepracoval žádný právník.
Můžete si vzít všechna možná amnestijní rozhodnutí publikovaná v posledních x desetiletích a z nich můžete čerpat, aniž byste právníkem byla. Ale asi to předpokládá nějaký vhled. Asi to nemusí být právník, ale musí to být člověk, který ví, která bije.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.