Protipovodňové ochrany
Pražská zoo odkládá přestavbu slonince, přednost dostanou gorily
23.10.2013 10:27
Pražská zoo odkládá přestavbu starého slonince na pavilon Amazonie, místo investice za téměř čtvrt miliardy má teď přednost nové zázemí pro gorily a protipovodňová ochrana. Uvedl to ředitel zahrady Miroslav Bobek. Zlepšit chce také dopravní obslužnost zoo a služby, zvýšila by se tak prý návštěvnost. Zoo Praha patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa Česka, letos zatím navzdory červnovým povodním a krátkému uzavření expozice vybrala na vstupném přes 130 milionů korun.
"To by byl finančně velmi náročný projekt, a byť byl loni v rámci naší střednědobé koncepce schválen, bylo by v současné době problematické zajistit na jeho realizaci prostředky - přinejmenším z toho důvodu, že nyní je důležitější zaměřit se na protipovodňovou ochranu Zoo Praha a vybudovat nový pavilon goril," uvedl Bobek. Pro někdejší sloninec se do té doby budou snažit najít využití, budova se totiž beztak musí vytápět a udržovat.
Pro gorily má v horní části zahrady vzniknout nové zázemí, hrubé odhady nákladů se pohybují kolem 80 milionů korun. Větší část chce zoo uhradit ze svého investičního fondu, počítá ale i s finanční podporou magistrátu. Letos přitom už zoo otevřela nový pavilon slonů a hrochů za půl miliardy.
Co se týká protipovodňové ochrany, konkrétní řešení je prý na odbornících. "Podle počítačového modelu, který si nechal zpracovat Útvar rozvoje města, je možné spodní část Zoo Praha ochránit proti povodním do úrovně stoleté vody, aniž to způsobí zvednutí hladiny v centru," tvrdí Bobek. Zoo chce zatím ve spodní části umisťovat hlavně lehké stavby a snadno evakuovatelná zvířata.
Ačkoliv od začátku roku dorazilo do zoo kolem milionu návštěvníků a v minulých dvou letech se návštěvnost pohybovala za celý rok kolem 1,3 milionu, podle Bobka mohou být tato čísla ještě vyšší. Musí se ale zlepšit dopravní spojení do zoo a zvýšit kapacita parkoviště.
Zahrada chce také zkvalitnit servis pro návštěvníky a nabídnout další atrakce. Příští sezonu se má například otevřít pavilon velemloků a bude se budovat expozice papoušků. Výnosy ze vstupného totiž tvoří významnou část rozpočtu zahrady. Loni, po citelném zdražení vstupenek, na něm zoo utržila 153 milionů, letos zatím 134 milionů. "Dotace, které dostáváme, ať už od zřizovatele nebo od státu, klesají a ceny energií, krmení, vlastně všech komodit, které sem jdou, rostou, takže loňské zvýšení vstupného už bylo nezbytné," vysvětlil Bobek.
Zatímco například v roce 2011 dostala zoo od magistrátu coby provozní příspěvek 105 milionů korun, letos to bylo 17 milionů méně. O zhruba pět milionů se snížil i příspěvek ministerstva životního prostředí. Zoo ale kromě veřejných zdrojů a vstupného získává peníze také třeba od sponzorů nebo prodejem suvenýrů. Část peněz dává také na rozvojové projekty, třeba na návrat koní Převalského do divoké přírody.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.