Pražské povstání: trochu zbytečná bitva za účasti Klause

Domácí
5. 5. 2011 14:45
Barikáda na Vinohradech.
Barikáda na Vinohradech.

Historikové spočítali, že za "českou věc" ve 20. století nikdy nepadlo tolik Čechů jako za Pražského povstání. Bylo to ovšem povstání zbytečné, i když za účasti čtyřletého Václava Klause.

Politikové ve čtvrtek u budovy rozhlasu na pražských Vinohradech uctili památku českých obětí Pražského povstání. Těch bylo 1693 a všímavý pražský chodec je s padlými pořád konfrontován. Často třeba přemítám, kdo to byl ten Jaroslav Čáp, který 8. května 1945 zahynul v Karlově ulici u domu číslo 25, kde jeho smrt podnes připomíná pamětní deska: "ZDE PADL ZA OSVOBOZENÍ PRAHY/ JAR. ČÁP/ 8. 5. 1945/ STÁR 34 ROKŮ."

Tajemné osudy obětí

Měl Jaroslav Čáp ženu, nebo svatbu teprve chystal? Miloval poezii, nebo měl raději Viktorii Žižkov? Podobně přemítám také u domu číslo 961/2 na Národní třídě, na němž visí deska s nápisem: "ZDE PADL V PRAŽSKÉM POVSTÁNÍ/ JOSEF KRATOCHVÍL/ ČEST JEHO PAMÁTCE." V tomto případě se ani nedozvím, kdy padl, kolik měl roků, ale o to více mohu zapojit fantazii. Měl raději pivo, nebo víno? Volil komunisty, národní demokraty, nebo snad Národní stranu práce, kterou zakládal Karel Čapek?   

V Praze jsou podobných pamětních desek stovky. Pražané se ale asi nikdy nedočkají uspokojivé odpovědi, zda ty desky na fasádách domů opravdu musely viset, neboť za jistých okolností nemusel v hlavním městě padnout jediný Čech. Asi před pěti lety jsem třeba v České televizi zaznamenal vášnivou diskusi, v niž historik Stanislav Kokoška tvrdil, že Praha v noci z 5. na 6. května mohla přijmout nabídku okupantů na jistý druh příměří - status quo. Politické orgány by se vzájemně respektovaly a Praha by se nějakým způsobem zprůchodnila pro ustupující německé jednotky, dokud by město neopustil poslední pěšák wehrmachtu.

Barikáda u vodárny na Vinohradech.

Vůdci povstání ale zvolili boj a do rána 6. května bylo vystavěno na 1500 barikád, čímž byl pohyb německých vojsk směrem k americké linii pořádně zkomplikován. V ulicích začala válka.

Proč jsme nepočkali v kavárnách?

Obyvatelé Prahy přitom mohli na konec války v poklidu počkat místo na barikádách ve svých bytech, a snad dokonce i v kavárnách. Vlastně se dost málo píše o tom, že celé povstání vypuklo tak trochu omylem - nekompetentním rozhodnutím tehdejší české protektorátní vlády, když ministr dopravy vybídl 4. května železniční a poštovní úředníky, aby odstraňovali německé nápisy. Aktivita úředníků se ale přenesla z nádraží a pošt do ulic a Pražané začali ničit i německé názvy obchodů, zatímco se šířila zvěst o blížících se Američanech.

Americká liknavost je pak dalším viníkem, proč je dnes Praha plná pamětních desek. Už 5. května se sice v Praze objevil americký džíp, jenže generál Eisenhower mezitím jednal se sovětským generálem Alexejem Antonovem a pak pokorně prohlásil, že americká armáda zůstane trčet v Plzni. Prahu přitom mohl Eisenhower obsadit během několika hodin. Takto ale můžeme 5. květen 1945 považovat spíše za počátek studené války a oběti povstání za první její mrtvé.

V Pražském povstání nakonec padlo 1693 lidí a historikové ho považují za nejkrvavější bitvu za českou věc v novodobých dějinách. U Zborova za první světové války, což byla největší bitva s účastí českých legionářů, padlo 189 Čechů. Na Dukle za druhé světové války asi 2300 Čechoslováků, ovšem značnou část vojska tvořili Rusíni a volyňští Češi. Sovětská okupace v srpnu 1968 pak měla v celé zemi 108 obětí.

Úloha Václava Klause

Dosud největšího českého povstání v novodobých dějinách se zúčastnil i čtyřletý Václav Klaus, jak se nechal slyšet loni právě 5. května: "Když se tam před naším domem začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, tak čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál."

Kdyby se povstání nekonalo, přišel by sice dnešní prezident o svůj "válečný kousek", ovšem dost možná by některé oběti povstání mohly podnes žít. Třeba v roce 1945 teprve jedenáctiletý Pepíček Šmejkal, který padl na samém konci povstání na Křížovnickém náměstí.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ