Cena benzinu a nafty na tuzemských čerpacích stanicích stále patří k nejnižším v Evropě. Vyplývá to z údajů společnosti Finlord na základě dat Evropské komise. Podle nich se v Česku prodává litr benzinu nyní průměrně za 29,41 korun a nafta těsně pod 28 korunami. Z oblíbených přímořských destinací jsou tak ceny nižší pouze v Bulharsku, kde lze litr benzinu pořídit v přepočtu průměrně za 27 korun a naftu ještě o pár desítek haléřů levněji.
"Například v Německu je naopak cena benzinu proti Česku až o šest korun vyšší. Řidičům tedy doporučujeme před cestou na západ Evropy a na Slovensko natankovat doma plnou nádrž," řekl analytik Finlord Boris Tomčiak. Výhodné ceny u pump v ČR jsou podle něj způsobeny především nízkou spotřební daní.
"Vláda v současnosti neplánuje zvyšování spotřebních daní u pohonných hmot, takže se z relativně nízkých cen budeme těšit ještě dlouho. V příštím roce by se dokonce česká výhoda mohla ještě mírně zlepšit, pokud Česká národní banka dovolí zhodnocení koruny vůči euru pod hranici 27 Kč/euro," uvedl Tomčiak.
Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. "Pro příklad - v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší, na Slovensku je o dvě koruny vyšší u benzinu," podotkl Tomčiak.
Nejdražší pohonné hmoty jsou tradičně v Itálii. Benzin tam stojí více než 39 korun, téměř o deset korun více než v Česku. Cena nafty se pak pohybuje kolem 35 korun. Více než 30 korun stojí obě komodity také v Řecku nebo Francii.
S vyššími cenami je nutné počítat také při cestě do Chorvatska, kam každoročně míří nejvíce českých turistů. Chorvatské pumpy nabízejí litr benzinu o zhruba 2,5 koruny dráž než v Česku, podobné ceny jsou také ve Slovinsku. Jedinou sousední zemí s nižšími cenami pohonných hmot je naopak dlouhodobě Polsko. Aktuální průměrné ceny se tam pohybují o více než dvě koruny pod úrovní těch tuzemských.
Stejně jako v ČR i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny již tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.
Tomčiak dodal, že proti zbytku Evropy jsou v tuzemsku výhodnější také ceny zkapalněného ropného plynu (LPG). Zatímco v ČR stojí litr LPG průměrně kolem 11,80 Kč, například na Slovensku je to více než 15 Kč/l a ve Francii téměř 19 Kč/l.
Před cestou do zahraničí natankujte plnou! radí analytik
Domácí
3. 8. 2016 15:09
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David