Před cestou do zahraničí natankujte plnou! radí analytik

Domácí
3. 8. 2016 15:09
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Cena benzinu a nafty na tuzemských čerpacích stanicích stále patří k nejnižším v Evropě. Vyplývá to z údajů společnosti Finlord na základě dat Evropské komise. Podle nich se v Česku prodává litr benzinu nyní průměrně za 29,41 korun a nafta těsně pod 28 korunami. Z oblíbených přímořských destinací jsou tak ceny nižší pouze v Bulharsku, kde lze litr benzinu pořídit v přepočtu průměrně za 27 korun a naftu ještě o pár desítek haléřů levněji.

"Například v Německu je naopak cena benzinu proti Česku až o šest korun vyšší. Řidičům tedy doporučujeme před cestou na západ Evropy a na Slovensko natankovat doma plnou nádrž," řekl analytik Finlord Boris Tomčiak. Výhodné ceny u pump v ČR jsou podle něj způsobeny především nízkou spotřební daní.

"Vláda v současnosti neplánuje zvyšování spotřebních daní u pohonných hmot, takže se z relativně nízkých cen budeme těšit ještě dlouho. V příštím roce by se dokonce česká výhoda mohla ještě mírně zlepšit, pokud Česká národní banka dovolí zhodnocení koruny vůči euru pod hranici 27 Kč/euro," uvedl Tomčiak.

Spotřební daň na benzin a naftu se v Česku naposledy měnila v roce 2010, kdy se zvedla o korunu. Od té doby je 12,84 Kč na litr benzinu a 10,95 Kč na litr nafty. "Pro příklad - v Německu je spotřební daň o pět korun vyšší, na Slovensku je o dvě koruny vyšší u benzinu," podotkl Tomčiak.

Nejdražší pohonné hmoty jsou tradičně v Itálii. Benzin tam stojí více než 39 korun, téměř o deset korun více než v Česku. Cena nafty se pak pohybuje kolem 35 korun. Více než 30 korun stojí obě komodity také v Řecku nebo Francii.

S vyššími cenami je nutné počítat také při cestě do Chorvatska, kam každoročně míří nejvíce českých turistů. Chorvatské pumpy nabízejí litr benzinu o zhruba 2,5 koruny dráž než v Česku, podobné ceny jsou také ve Slovinsku. Jedinou sousední zemí s nižšími cenami pohonných hmot je naopak dlouhodobě Polsko. Aktuální průměrné ceny se tam pohybují o více než dvě koruny pod úrovní těch tuzemských.

Stejně jako v ČR i v zahraničí platí, že lze najít pumpy, jejichž ceny se od průměrných cen významně liší. Vyšší ceny již tradičně drží především čerpací stanice v okolí velkých měst a na hlavních tazích.

Tomčiak dodal, že proti zbytku Evropy jsou v tuzemsku výhodnější také ceny zkapalněného ropného plynu (LPG). Zatímco v ČR stojí litr LPG průměrně kolem 11,80 Kč, například na Slovensku je to více než 15 Kč/l a ve Francii téměř 19 Kč/l.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ