Před Julínkovou reformou varují i <span>evropští odboráři</span>

Domácí
16. 5. 2008 17:14
V roce 1996 nespokojení zdravotníci dokonce vyšli do ulic.
V roce 1996 nespokojení zdravotníci dokonce vyšli do ulic.

V roce 1996 nespokojení zdravotníci dokonce vyšli do ulic.Změny ve zdravotnictví nemají řešit bankéři, ale lékaři. I tímto argumentem vysvětloval prezident Evropské federace lékařů-zaměstnanců Claudie Wetzel, proč jeho organizace odmítá chystané změny v českém zdravotnictví. Podle něj je nebezpečné svěřit české nemocnice a zdravotní pojišťovny nadnárodním firmám.

"Uvědomte si, že o zdravotní péči bude rozhodovat finanční ředitel v Kalifornii, Itálii nebo ve Francii," varoval Wetzel, lékař působící ve francouzském Štrasburku. Do Prahy přijel na dvoudenní celoevropské shromáždění zdravotnických odborářů.

Firmám půjde o zisk

Evropská federace lékařů-zaměstnanců (FEMS)

Tato organizace vznikla v roce 1964 a sdružuje zástupce ze dvanácti evropských zemí (kromě Česka jsou tu například Francie, Německo, Protugalsko, Bulharsko nebo Chorvatsko).

Jejím cílem je chránit ekonomické i morální zájmy lékařů, kteří pracují jako zaměstnanci, a chránit je před tlakem zaměstnavatelů, kteří mohou v zájmu úspor upřednostňovat nesprávné postupy.

České lékaře tu reprezentuje Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek je viceprezidentem celé organizace.

Své obavy doložil konkrétním případem ze svého města: americká firma, která zprivatizovala štrasburskou soukromou nemocnici, se rozhodla uzavřít tamní špičkovou kardiochirurgii. "Nevyplácelo se jim to. Firmu ale vůbec nezajímalo, že ve městě teď bude podobné pracoviště chybět," varoval Wetzel. S jeho argumentací nesouhlasí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Jsem přesvědčen, že kritici z ciziny neznají české reálie. A pokud jsou naučeni od Kubka (předsedy České lékařské komory Milana Kubka, pozn. red.), mohou mít zkreslené informace," domnívá se Julínek.

Podle něj nehrozí, že by zahraniční majitel zdravotní pojišťovny - privatizaci nemocnic ministerstvo oficiálně odmítá - měl prostor k vydírání. "Pokud některá bude chtít z Česka odejít, její pojištěnce si jistě rády rozeberou ostatní pojišťovny," vysvětluje Julínek.

Neopakujte slovenské chyby

Před změnami varoval i Marián Kollár, šéf lékařských odborů ze Slovenska. "Není možné privatizovat ve zdravotnictví všechno," uvedl svoje vystoupení a dodal, že podle něj není správné, aby z veřejných peněz mohly pojišťovny ("které jen přerozdělují peníze") tvořit zisk.

Claude Wetzel"Minulá vláda umožnila prakticky neomezený zisk pojišťoven, současná vláda ho omezila. Pojišťovny nám ale i tak hrozí milionovými arbitrážemi. To dokazuje, že jim šlo jen o peníze, a ne o efektivitu zdravotnictví nebo zlepšení péče," argumentoval Kollár.

Podporujeme demonstrace

Zástupci z dvanácti členských zemí jednomyslně podpořili dokument, v němž varují před chystanými změnami. "FEMS upozorňuje, že v žádné evropské zemi nebylo dosud zdravotnictví privatizováno v takové míře, jak navrhuje česká vláda. Zdravotní péče je v Evropě považována za službu ve veřejném zájmu, jejíž poskytování nelze ponechat pouze tržním mechanismům," píše se například v dokumentu.

Dokument také vyjadřuje podporu českým zdravotníkům, kteří se budou snažit změny zvrátit. "Podporujeme zcela mobilizaci zdravotnického personálu, zejména ve středu, kdy bude manifestace odborů," dodal prezident Wetzel. Odboráři se ve středu chystají demonstrovat před Strakovou akademií.

Foto: Robert Zlatohlávek, www.lakartidningen.se

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ