Před lékaři mizí v jeskyních, aby nebyli terčem útoků

Domácí
3. 5. 2016 16:30
Klinika Lékařů bez hranic na misi.
Klinika Lékařů bez hranic na misi.

Za poslední rok Lékaři bez hranic zaznamenali stovku útoků na své mise, i když jsou přísně neutrální. Organizace lékařů dobrovolně pomáhajících v zemích trpících válkou nebo chudobou varují, že kvůli strachu se pomoc nedostane těm nejpotřebnějším.

"Intenzita útoků na naše zdravotnická zařízení v posledních měsících stoupla nebývalou měrou. V Sýrii je znám případ, kdy lidé protestovali proti otevření nemocnice z obavy, že se stane terčem útoku. V Jemenu se obyvatelé schovávají v jeskyních a bojí se se vyhledat ošetření v nemocnici ze stejného důvodu," říká šéf české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber. K útoku dochází navzdory tomu, že nemocnice chrání neutralita potvrzená mezinárodním humanitárním právem a Ženevskými úmluvami. Striktně platí pravidlo, že v jejich nemocnicích nikdo nesmí mít zbraně, ani ochranka, ani pacienti. "Nezajímá nás, jestli zraněný je bojovník a za jakou stranu. Vstupem do nemocnice se z něj stává pacient," prohlašuje Gruber.

O útocích na nemocnice jednala Rada bezpečnosti OSN a jednomyslně schválila rezoluci vyzývající účastníky konfliktů k ochraně zdravotnického personálu a zdravotnických zařízení před útoky a násilnostmi. Rada o rezoluci hlasovala v době, kdy ze Sýrie přicházejí zprávy o útocích na nemocnice a o úmrtí zdravotníků. Text navrhly Nový Zéland, Španělsko, Egypt, Japonsko a Uruguay.

Podle Grubera poslání Lékařů bet hranic není jen bezprostřední zdravotnická pomoc nemocným lidem na misích, ale i v edukaci místních lékařů a obyvatel a v neposlední řadě lékaři přinášejí svědectví o utrpení a podmínkách v zemích, kde působí.Interaktivní výstava Polní nemocnice.

V těchto dnech v Praze na náměstí Míru Lékaři bez hranic prezentují, jak to na misích vypadá. Návštěvníci si mohou prohlédnout vybavení, které na misích pomáhají chránit zdraví a život. Na několika stanovištích věnovaných postupně psychologické pomoci, infekčním chorobám, poskytování lékařské péče, chirurgii nebo například úpravě pitné vody, si návštěvníci mohou prohlédnout zařízení, zkusit si vyšetřit srdce a vyslechnout od zkušených účastníků misí, jak pomoc v postižených oblastech probíhá a co na výjezdech prožívali.

"Ukážeme, že život lze zachránit i s minimálním vybavením. Během čtvrthodinky zjistíme, zda má malárii a za tři dny ji dovedeme vyléčit, stačí na to desinfekce, test, jehla a léky. |Jednoduché, ale bez toho pacient může zemřít," přibližuje realitu misí Jitka Kosíková, která byla dvakrát v Afghánistánu, v Bangladéši a Jižním Súdánu. Expozice eboly a infekčních chorob ukazuje, jak pomoci v boji s nakažlivými nemocemi a zároveň ochránit personál. Expozici dominuje figurína oblečená v ochranném obleku.V těchto dnech v Praze na náměstí Míru Lékaři bez hranic prezentují, jak to na misích vypadá.

"Představte si, že v Sieře Leone je 35 až 40 stupňů a lékař to musí mít na sobě, za patnáct minut jste mokří a máte zamlžené brýle a je vám strašné vedro," vypráví Reena Sattar, která se účastnila misí v rovníkové Africe na pomoc s epidemií eboly. Lékaři se střídali po hodinách, aby se navzájem nenakazili, byl zaveden zákaz jakéhokoliv dotyku. "Naštěstí pomáhali ti, kteří ebolu přežili a mohli se mezi nemocnými pohybovat volně, protože už byli imunní. Pomáhalo to hodně při péči o nakažené děti, kterým zemřeli rodiče a postrádali lidský kontakt," dodává lékařka.

Působivý je i úsporně zařízený chirurgický stan, kde dokáží operovat téměř vše od operace mozku po císařský řez. "Přes jednoduché vybavení je péče vysoce profesionální a hygiena je stejně přísná jako v nemocnici v Praze. Podle statistik jsou tyto nemocnice stejně úspěšné jako třeba Motol," říká chirurg Tomáš Šebek, účastník misí na Haiti a Afghánistánu.

"Jsem ráda, že jediným místem v Praze, které si Lékaři bez hranic vybrali, je naše náměstí Míru v naší městské části, kde je možné polní nemocnici navštívit až do 13. května. Vřele doporučuji navštívit," zve na výstavu i starostka Prahy 2 Jana Černochová, která akci zaštítila.

Autor: David JarešFoto: ČTK/AP , Karel Prinsloo, Šimánek Vít

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ