Do tří měsíců chce vicepremiér Jiří Čunek, který loni ještě jako vsetínský starosta nechal vystěhovat z centra města romské neplatiče nájemného, předložit kabinetu vlastní koncepci řešení romské problematiky. Začal na ní pracovat tým složený z úředníků a odborníků pracujících s romskou menšinou.
Koncepce má řešit nejen otázku bydlení a územního plánování, jež spadá pod Čunkovo ministerstvo pro místní rozvoj, ale také oblast vzdělávání a sociálních dávek. Proto úřad spolupracuje s dalšími ministerstvy.
Čunek má v plánu navázat na změny sociálního systému připravované vicepremiérem Petrem Nečasem (ODS), kde bude výplata dávek podmíněna aktivitou příjemce. Podle Čunka by mělo být vstupenkou do sociálního systému plnění širšího okruhu povinností. Nárok na sociální dávky by podle něj měli mít ti, kteří nejen odvedou veřejné prospěšné práce, ale budou posílat děti do předškolních zařízení a sami se budou vzdělávat.
Důsledné plnění těchto povinností je podle Čunka třeba provázat s bytovou politiku.
"Konkrétní formy pomoci a způsob jejich vynutitelnosti je však potřeba ještě vydiskutovat," uvedl Čunek. Vicepremiér tvrdí, že jeho koncepce vychází z potřeb měst a obcí, které se s romskou problematikou potýkají. Napsal, že se touto problematikou intenzivně zabýval jako starosta více než osm let. Po celou dobu přitom narážel na legislativní nedostatky, které bránily v účinné integraci sociálně vyloučených skupin.
Vsetín vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich radnice přesunula do vsí na Jesenicko a Prostějovsko do polorozpadlých domů. Čunek za to sklidil kritiku ochránců lidských práv. Podle některých analýz však jeho kroky ocenili voliči, díky nimž byl na podzim zvolen do Senátu. Do sporu se s Čunkem kvůli Romům dostala ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má na starosti menšiny.
Foto: Karel Šanda