Páteční propuštění Viktora Koženého z vazby na Bahamách po více než roce a půl bylo překvapením i pro něj samého. Třiačtyřicetiletý finančník českého původu, o jehož vydání usilují Spojené státy i Česká republika kvůli údajným finančním podvodům, se chce prý nyní dát především dohromady po zdravotní stránce.
Kožený byl propuštěn na kauci ve výši 300 tisíc dolarů (asi 6,2 milionu korun). Ve vězení čekal na konečné rozhodnutí soudu o případném vydání do USA kvůli údajné korupci v Ázerbájdžánu. Jeho bahamský právník odůvodnil propuštění svého klienta tím, že americká strana se nestačila na toto pondělní stání připravit.
"Soud dospěl k závěru, že neexistuje nebezpečí, že bych Bahamské ostrovy opustil, a tudíž rozhodl o mém propuštění na svobodu," komentoval to Kožený.
V pondělí se mělo projednávat jeho odvolání proti zářijovému rozsudku, který extradici umožnil. "Počítal jsem s tím, že (toto) stání dopadne v můj prospěch," uvedl Kožený. Odvolání bylo v pátek odročeno na 23. června.
Americká justice žádá vydání Koženého pro podezření z rozsáhlé korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu, k níž měl využít peníze amerických investorů, což je v USA trestné.
Kožený v písemných odpovědích na otázky ČTK zopakoval, že prý nikdy žádný zákon neporušil, a to ani v USA, ani v České republice a ani na Bahamách. Jeho místopřísežné prohlášení k soudu údajně zahrnuje důkazy opírající se o "desítky dokumentů, včetně vnitřní korespondence ... amerického ministerstva spravedlnosti s Bílým domem a Kongresem mluvících o mé nevině".
Zdraví na prvním místě
Bývalý český a nyní irský občan, který začátkem 90. let významně zbohatl na československé kuponové privatizaci, se chce nyní dát dohromady zdravotně a hodně pracovat. "Moje zdraví vážně utrpělo. Jak moc, to se ukáže v následujících dnech," uvedl Kožený, který se chystá na řadu vyšetření. Ve vězení Fox Hill, kde podle něj panovaly otřesné podmínky, údajně utrpěl "několik srdečních příhod a zápal plic".
Po propuštění se prý "v podstatě nezastavil". "V pátek jsem pracoval s mým právním zástupcem na tom, jak tlačit věci dopředu. V sobotu jsem měl celý den (konferenční hovory) s Londýnem a New Yorkem a v neděli jsem se pokoušel odpovědět na stovky pozdravů," sdělil Kožený.
Jeho vydání žádá po Bahamách od května 2005 také Česká republika, kde je stíhán pro spoluúčast na domnělé zpronevěře majetku v hodnotě až 16 miliard korun. Zda bahamské úřady zahájily kroky v této věci, není zatím známo. Dosavadní soudní řízení na Bahamách se české žádosti netýkalo a nebude se ho týkat ani při odvolacím procesu.
Kožený veškerá obvinění, ať už z porušení zákonů při snaze o privatizaci v Ázerbájdžánu, nebo při nakládání s majetkem vzešlým z privatizace v jeho původní vlasti, rozhodně odmítá. Americké zákony zakazující použití peněz Američanů ke korupci v zahraničí se na něho jako na cizince podle jeho stanoviska nevztahují, českou kauzu pak pokládá za politicky motivovanou a věcně nesprávnou.
Na žádost USA byl zadržen 5. října 2005. Bahamská policie ho zatkla v exkluzivním milionářském městečku Lyford Cay nedaleko metropole Nassau, kde žil od roku 1993, a umístila ho do věznice Jejího Veličenstva ve Fox Hill, která podle Amnesty International patří k nejtvrdším trestnicím v karibské oblasti. Veškeré žádosti o propuštění na kauci až dosud soud s poukazem na obavu, že by mohl Kožený z Baham uprchnout, odmítal.
Foto: ČTK