Premiér odmítá vyplatit kompenzace Libyi

Domácí
16. 7. 2007 21:23
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoČeská republika je zdrženlivá k případnému vyplacení kompenzací rodinám libyjských dětí, jež v minulosti údajně nakazili virem HIV souzení bulharští zdravotníci. Česká diplomacie sice vyjadřuje Bulharsku  solidaritu se souzenými zdravotníky, je ale zastáncem cíleného využívání peněz Evropské komise prostřednictvím Akčního plánu HIV/AIDS.

Podle premiéra Mirka Topolánka neměla česká vláda nikdy v úmyslu vyjednávat s Libyí o odpuštění dluhů výměnou za zmírnění trestu.

"Využívání těchto finančních prostředků musí být přitom koordinováno v rámci celé Evropské unie, a musí jít o humanitární aktivitu přímo nesouvisející s procesem. Už dříve Česká republika nabízela Libyi v této oblasti humanitární příspěvek 1,5 milionu korun, ta na to však nereagovala," uvedla mluvčí Černínského paláce Zuzana Opletalová.

Bulharské sestry a palestinský lékař jsou v Libyi drženi přes osm let. Tvrdí, že jsou nevinni a děti se nakazily kvůli špatné hygieně v nemocnici. Trest smrti ve vysoce zpolitizovaném případu jim ovšem minulý týden potvrdil odvolací soud. Rozsudky se má dnes zabývat libyjská Nejvyšší soudní rada. Klíčovým bodem pro případnou změnu trestu smrti na trest vězení je rozhodnutí postižených rodin přijmout odškodné.

Plánované zasedání dnes rada o několik hodin oddálila. Údajně čeká, až jí bude doručen právě dokument, v němž mají příbuzní obětí stvrdit svými podpisy souhlas s tím, že prominou zdravotníkům smrt výměnou za finanční odškodnění.

O víkendu se objevila zpráva, že odškodné v přepočtu 290 milionů eur (asi osm miliard a 150 milionů korun) by rodinám více než 400 dětí mělo zaplatit Bulharsko, Chorvatsko, Česko a Slovensko. Pouze Slovensko ale zatím oznámilo, že je ochotné se na odškodnění podílet.

Podle fondu, který zastupuje postižené rodiny, má být odškodné financováno z příspěvků v podobě odpisů libyjských dluhů vůči zemím, jež se hodlají k pomoci připojit. V případě ČR jde o 300 milionů dolarů (přes šest miliard korun). Jde kromě jiného o nesplacené vojenské dodávky tanků a transportérů z doby komunistického režimu v 70. a 80. letech 20. století.

Libye tehdy získala i více než 180 cvičných letounů L-39 Albatros a munici. Premiér Topolánek to odmítá. "Nikdy jsem nediskutovali se žádným představitelem Libye o případném odpuštění libyjského dluhu," řekl premiér novinářům po dnešním jednání Výkonné rady ODS.

"Odepsání celého libyjského dluhu je navíc zcela za horizontem našeho uvažování. Odpis pohledávek je složitá věc, která se dotýká českých daňových poplatníků," dodala Opletalová.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ