Zapojení praktiků
Premiéři Babiš a Fiala společně podpořili rychlé očkování posilující dávkou
30.11.2021 19:00
Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) a předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) v úterý společně podpořili urychlené očkování posilující dávkou proti covidu-19, které má pomoci snížit enormní zátěž nemocnic. Asociace krajů chce, aby se do očkování proti koronaviru víc zapojili praktičtí lékaři.
Praktici ale po ministerstvu zdravotnictví žádají, aby jim ulevil od některých neakutních a zdržujících administrativních úkonů. V nemocnicích je nejvíc pacientů s koronavirem od začátku dubna - téměř 6400. Víc než tisíc z nich je ve vážném stavu. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, od počátku epidemie loni v březnu tak počet obětí už přesáhl 33 tisíc.
Nový a odcházející premiér při úterním prvním společném vystoupení na veřejnosti po nedělním jmenování Fialy podpořili iniciativu Lékaři pomáhají Česku, podle níž by situaci pomohlo zlepšit rychlé naočkování posilující dávkou vakcíny. Oba politici zdůraznili společný zájem, aby se co nejvíc lidí naočkovalo, o rozdílných názorech na povinné očkování či jiné záležitosti mluvit nechtěli.
Iniciativa vyzvala ambulantní specialisty, zubaře nebo gynekology, aby nabídli několik hodin své ordinační doby k očkování. Za týden je podle jejích zástupců možné podat až milion třetích dávek.
Asociace krajů chce, aby se do očkování více zapojili i praktičtí lékaři. Předseda rady asociace a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že pro kraje a jimi zřizované nemocnice, případně očkovací centra představuje výzva k očkování třetí dávkou velký nápor. Jednou z cest, jak praktické lékaře více zapojit do očkování, je podle něj možná úprava úhrad od zdravotních pojišťoven.
Praktici uvedli, že už nyní jsou zatížení péčí o pacienty nakažené koronavirem a očkováním proti chřipce i covidu, a zároveň přitom musí dělat i závodní prohlídky nebo řešit agendu invalidních důchodů. Pomohlo by jim, kdyby tyto činnosti mohli odložit - nyní jim za nedodržení termínů hrozí sankce.
Praktičtí lékaři ve svých ordinacích za týden podali zhruba 80 tisíc dávek, uvedl Babiš. Kvůli zrychlení tempa očkování je podle něj třeba současně navyšovat kapacity velkých očkovacích center až na 150 tisíc dávek denně. Stát má pro vznik očkovacího centra nabídku jednoho patra v obchodním domě Kotva. Prostory nabídla státu za symbolické nájemné také investiční skupina PPF, a to v pražské O2 areně. PPF letos poskytla prostory pro očkovací centrum v sousední menší hale O2 universum, v pronájmu je měla za tisíc korun Ústřední vojenská nemocnice. Od května do 10. září tam zdravotníci rozdali více než 680 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19.
V pondělí testy odhalily v zemi zhruba 17 600 případů covidu, to je asi o 3100 víc než před týdnem. Spolu s tím stouply počty hospitalizovaných i zemřelých.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v Česku dosud aplikováno 13,37 milionu dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. Ukončené očkování má 6,34 milionu lidí, což je 67,9 procenta populace ve věku od 12 let, pro kterou je vakcína schválena. Posilující dávku dostalo přes 788 tisíc očkovaných. Nárok na přeočkování mají nyní lidé půl roku po dokončeném předchozím očkování. Senioři nad 60 let a lidé chronicky nemocní si mohou od této středy nechat dát posilující dávku už po pěti měsících.
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno směřovala doporučení k očkování také těhotným a kojícím ženám a těm, které plánují těhotenství. Primář oddělení Lukáš Hruban uvedl, že situaci nelze podceňovat s ohledem na možná rizika koronaviru jak pro matku, tak pro dítě. Hrozí podle něj například i předčasný porod.
1