Premiéři ČR a Polska podepsali dohodu o řešení vlivu těžby v dole Turów

Domácí
3. 2. 2022 20:00
Premiér Petr Fiala (vpravo) přivítal 3. února 2022 v Praze polského premiéra Mateusze Morawieckého. Podle informací ČTK mají předsedové vlád podepsat smlouvu o podmínkách těžby v dole Turów u českých hranic, kvůli němuž vede Praha s Varšavou spor.
Premiér Petr Fiala (vpravo) přivítal 3. února 2022 v Praze polského premiéra Mateusze Morawieckého. Podle informací ČTK mají předsedové vlád podepsat smlouvu o podmínkách těžby v dole Turów u českých hranic, kvůli němuž vede Praha s Varšavou spor.

Premiéři České republiky a Polska ve čtvrtek podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Na tiskové konferenci po jednání s polským premiérem Mateuszem Morawieckým to oznámil předseda české vlády Petr Fiala (ODS).

Země se podle Fialy dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole a na pětileté délce soudního dohledu. Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené finanční prostředky. Mělo by to být v řádu hodin, nejpozději dnů, řekl Fiala.

Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například k zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí, dodal Fiala.

Pro Česko je podle Fialy také důležité, že dohodou získá přístup ke všem relevantním datům týkajícím se těžební činnosti a budeme moci dříve a lépe reagovat na případné problémy. Česká republika by toho všeho nedosáhla jinou cestou než cestou dohody, míní premiér.

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU ve čtvrtek dal za pravdu české žalobě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ