Vypáčit dveře a nastěhovat se do cizí zahrádkářské chatky, to už vyžaduje kus drzosti. Však také bezdomovci, které v zahrádkářských osadách našel publicista časopisu Týden, mají bohatou kriminální minulost. Přepadávali i zabíjeli.
Vodu nabírá v nedaleké studánce sv. Floriána, víc ho ale zajímá víno. "Tak už vytahujte tu flašku," nervózně nás popohání šedesátiletý Petr Kamenský, jenž žije v zahrádkářské kolonii u řeky Svratky v brněnských Černovicích. "Bezďákem jsem od roku 1998, když mě vyhodili od popelářů," počítá.
Chatku u Svratky obsadil před rokem, prý se svolením majitele, takhle ale práší všichni vetřelci v zahrádkářských osadách. Pokud se totiž v zahradním obydlí dlouho neobjeví majitel, prostě si chatičku přivlastní, vždyť takovými okupanty jsou většinou ostřílení recidivisté s bohatě popsaným trestním rejstříkem. "Bydlel jsem v různých osadách v Brně, v jedné dokonce šest let," přiznává Kamenský. Pak dodá, že i za zamřížovanými okny.
"Proseděl jsem třetinu života, přesně jednadvacet let, nejčastěji to byla basa ve Vinařicích." Kdysi se sice v Ostravě vyučil horníkem pro Důl Vítězný únor, dělnickou oporou komunistického režimu se ale nikdy nestal. "Nejdelší trest jsem měl za elpaso," vypráví. Elpaso je ve vězeňském argotu výraz pro loupežné přepadení. "Udělal jsem pošťáka. Za to bylo sedm roků."
Coby originální zahrádkářské chatky slouží v pražském Suchdole i vyřazené vagony, mnohé jsou ale definitivně vyřazovány z provozu až nyní. Jeden vagon tu vyhořel kvůli narkomanům, ten v sousední zahradě má už rok dva zvláštní cestující: osmašedesátiletého muže a jeho padesátiletou družku. Nezvaný nájemník v osadě si po kriminálech odseděl sedmnáct let, kdysi totiž někoho i zabil.
* Proč v zahrádkářských koloniích žije stále více vetřelců s kriminální minulostí?
* Co na to předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík?
* Proč je pro samosprávu někdy výhodné, aby bezdomovci zahrádkářskou kolonii vybydleli?
* Proč jsou funkční tuzemské zahrádkářské osady nedobytnými pevnostmi, zatímco v Německu jsou protkány cyklostezkami a fungují jako permanentní farmářský trh?
Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v reportáži v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. dubna 2015.