Přerovský okresní soud po téměř 30 letech plně rehabilitoval Ladislava Brázdu, který za totality pomáhal disidentovi Vladimíru Hučínovi a byl za to v minulosti odsouzen. Společně zorganizovali výbuch u domu agenta Státní bezpečnosti (StB) v Čechách na Přerovsku. Podle soudu trestné činy, za něž byl souzen v 80. letech, už neplatí. Informuje o tom Přerovský deník a středomoravské vydání Mladé fronty Dnes.
"Bylo prokázáno, a to jak listinnými důkazy, tak i výpověďmi u soudu, jaká byla motivace Ladislava Brázdy, jehož lze označit za pomocníka hlavního proudu jednání Vladimíra Hučína. Úmyslem pana Brázdy bylo zasáhnout komunistickou moc," uvedl soudce Ladislav Lýsek a dodal, že soud nemá poznatky o tom, že by jednal z nízkých nebo nečestných pohnutek.
Brázda byl členem odbojové skupiny přerovského disidenta Hučína, jež uskutečňovala akce namířené proti symbolům totality. Vyhazovala do povětří komunistické nástěnky a plánovala i útok na sochu Klementa Gottwalda v Přerově.
Souzen byl za to, že v prosinci 1983 u domu Antonína Mikeše z Čech na Přerovsku v noci vybuchla bomba. Mikeš byl významným agentem StB. Za mřížemi skončil organizátor akce Hučín a také Brázda, který výbušninu k Mikešově domu položil a na dálku odpálil. Soud jej nakonec odsoudil na 18 měsíců za nedovolené ozbrojování, krádež a poškozování cizí věci.
"Výbuch jsme naplánovali tak, aby se kolemjdoucím nic nestalo. Nálož z průmyslové výbušniny nebyla časovaná, ale odpálil jsem ji drátem na dálku, abych mohl stále kontrolovat, zda okolo nikdo nejde," popsal noční akci Brázda.
Výbuch splnil svůj účel
Z dokumentů StB, které byly po listopadu 1989 zveřejněny, vyplývá, že Mikeš nedonášel jen na Hučína, ale udával i své spolupracovníky, kteří nesouhlasili s režimem. Agenta nakonec odhalil Hučín. "Nejprve jsem měl jen podezření. Pak mi došlo, že StB zná informace, které jsem věděl pouze já a on," vysvětlil. Výbuch u Mikešova domu podle Hučína splnil svůj účel.
"Státní bezpečnost s ním hned po něm rozvázala spolupráci. Nemělo to přitom dopad jen na něj, ale i na ostatní agenty, kteří do té doby pracovali pro StB," konstatoval u soudu.
Brázda požádal o rehabilitaci poté, co loni začal platit zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. Se zrušením trestu souhlasil také státní zástupce Jakub Grmela.