Prezident Klaus nemá pravdu, říkají klimatologové
04.07.2007 14:43 Původní zpráva
Diskuze kolem globálního oteplování a změny klimatu nejsou podle českých klimatologů zbytečné. Klima je podle nich nesmírně složitý systém, který se může rychle změnit. Čeští vědci vycházejí přitom ze současných světových výzkumů, jejichž poznatky ve středu veřejně prezentovali. Dosavadní závěry prý lze těžko zpochybnit, a proto nelze přijmout ani postoje hlavy státu Václava Klause.
Čeští vědci vycházejí především z informací Mezivládního panelu pro změny klimatu. "Nesetkal jsem se s tím, že by existovala nějaká silná skupina klimatologů, kteří by na konkrétních faktech dokázali výzkum zpochybnit," uvedl Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického úřadu.
Shrnutí dosavadního vývoje klimatu |
- zvyšování střední hodnoty klimatického systému je zřejmé z pozorovaného růstu globálních průměrných teplot a teploty povrchu oceánu, z výrazného odtávání sběhové a ledové pokrývky a také z rostoucí hladiny oceánu; - průměrná plocha arktického mořského ledu v letním období klesá o sedm procent za desetiletí, roční průměrná plocha zhruba o tři procenta za desetiletí; - nejteplejších 12 let od začátku historických měření jsou roky 1990, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 a 2006; - byly pozorovány změny výskytu extrémních teplot a často přicházejí tepelné vlny; - výrazně přibylo srážek ve východní části Severní a Jižní Ameriky, v severní Evropě a severní a střední Asii. Naopak vysychají pásmo kolem Středozemního moře, rozsáhlé části Afriky a některé oblasti jižní Asie. Dopad poklesu srážek v tropech je zesilován zvýšením teploty. Období sucha mají většinou větší intenzitu a jsou delší. Nad většinou pevninských oblastí se zvýšil počet intenzivních srážek; - zhruba od roku 1970 jsou doklady o větší aktivitě tropických cyklonů v severním Atlantiku. Zřetelně pak hurikánů přibylo po roce 1994. Trend se vyvíjí ve vztahu k růstu teploty povrchu oceánů; - změny klimatologové nezpozorovali v počtu tornád, prachových bouří, krup, blesků. Nezaznamenali ani změnu antarktické ledové plochy; - podle paleoklimatologických informací je oteplení v posledních 50 letech neobvyklé v rámci nejméně posledních 1300 let. Polární oblasti byly naposled dlouhodobě zřetelně teplejší než dnes před 125 tisíci lety; - koncentrace oxidu uhličitého a metanu v atmosféře výrazně převyšují přirozené hladiny za posledních zhruba 650 tisíc let. |
Klima se podle závěrů českých klimatologů bude měnit ještě nejméně 20 let. Svůj podíl na globálním oteplování má samozřejmě člověk a produkce takzvaných skleníkových plynů. Kromě snižování emisí je třeba se na změny připravit a přizpůsobit se jim. To povede nejen ke změnám v pěstování zemědělských plodin, ale dotkne se to také stavebnictví či zdravotnictví. "Bude třeba změnit normy pro stavbu střech. Veřejnost se musí připravit také na větší množství patogenů," řekl Moldan. Lidé musí podle klimatologů počítat také s vyšší frekvencí extrémních událostí, jako jsou vítr, bouře, povodně, nebo naopak sucho.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.