Titul čestného doktora ekonomických věd převzal prezident Václav Klaus na technické univerzitě v Drážďanech, a to za zásluhy o zavedení tržního hospodářství v České republice a o podporu hospodářské spolupráce mezi Českem a Německem. Na slavnosti v metropoli sousední německé země Saska pak prezident připomněl shodné a rozdílné stránky transformace v ČR a na východě Německa.
"Česku se vyplatilo riziko, které Václav Klaus zahájil svými hospodářskými reformami," řekl na akademické půdě saský ministerský předseda Georg Milbradt. Vyzdvihl, že ČR patří v současné době mezi nejdynamičtěji se rozvíjející nové členské státy Evropské unie.
Václav Klaus v děkovné řeči nemluvil o Česku a Německu nebo Sasku, ale o latinizovaných pojmech Multavialand (český povltavský region) a Albisland (polabský východoněmecký region). Transformační úkol byl pro obě země společný - musely projít radikální přeměnou. "Rozdíly ale existovaly už tehdy a jsou dodnes," konstatoval Klaus.
"Byly však pouze kvantitativní, ale nikoli kvalitativní," pokračoval. Rozdíly byly mimo jiné ve mzdové úrovni či směnném kursu. "Předběžně se dá říci, že rychlý import infrastruktury do Albislandu přinesl nejen výhody, ale byl také těžkým mečem." Zatímco Česko se muselo transformovat postupně, na východě Německa se mimo jiné sociální dávky ocitly hned na srovnatelné úrovni se Západem, konstatoval Klaus.
Východní německé země, jak připomněl saský premiér Milbradt, šly jinou cestou, zpočátku velmi bolestivou. Někdejší komunistická NDR byla ze dne na den vržena do tržního hospodářství, kdy v červenci 1990 ještě před svým politickým zánikem vstoupila do měnové a hospodářské unie s tehdejší vysoce rozvinutou západní Spolkovou republikou.
Znamenalo to na jedné straně razantní vzestup nezaměstnanosti na východě Německa, na druhé straně bezpříkladný transfer peněz ze západu na pozvednutí východu země. To v Německu trvá dodnes a tlumí, jak připomněl také Klaus, tvrdost a náklady systémové změny.
"Vítáme Václava Klause nejen jako prezidenta, ale i mezinárodně profilovaného ekonomického experta," řekl rektor drážďanské univerzity Hermann Kokenge. Udělení doktorátu označil i za výraz toho, jaký význam vysoká škola přikládá spolupráci s ČR. Premiér Milbradt to doložil údajem, že Česko je pro Sasko nejdůležitější zahraniční dovozce zboží.
Akademický titul prezident převzal od děkana ekonomické fakulty Alexandera Karmanna. Doma má Klaus čestných doktorátů už řadu z celého světa. Naposledy minulý týden jeden přebíral v Japonsku. V Německu je to podruhé, ten první má z univerzity v bavorském Pasově, kde ho dostal v roce 1996.
Klaus a Milbradt mají ještě dnes na programu zastávku v drážďanské pobočce automobilky VW a večer zajdou na představení Straussovy operety Netopýr do Semperovy opery. V sobotu dopoledne si prohlédnou například obnovený chrám Panny Marie.
Foto: Petra Mášová