Prezident: V otázce radaru by se měl národ shodnout
30.08.2007 17:10 Aktualizováno 30.08. 18:49
Prezident Václav Klaus si podle při čtvrtečním setkání s americkým kongresman Trentem Franksem na Hradě podle svých slov znovu uvědomil, jak významnou transatlantickou dimenzi má záměr USA vybudovat v ČR radarovou část protiraketové základny. Zároveň ale prý kongresmanovi řekl, "že není možné v té věci rezignovat na vytvoření alespoň jistého celonárodního konsenzu." Klaus to řekl při projevu k českým velvyslancům, které přijal na Pražském hradě.
"Není možné zůstat u toho, aby taková věc byla rozhodnuta parlamentním hlasováním poměrem 101:99. To bychom si vytvářeli prostor pro různé potenciální problémy do budoucnosti," řekl prý Klaus Franksovi. "Pan kongresman říkal, že opozice je přeci od toho, aby oponovala, tak jsem se usmál a říkal jsem, že má určitě pravdu," tlumočil prezident diplomatům svá slova ze setkání s Franksem.
Čtěte: Vláda si na kampaň k radaru najme PR agenturu
Podle Klause není případná výstavba radaru na českém území jen otázkou "hrozby plynoucí odkudsi z východu". "Americkou vojenskou přítomnost mnozí považujeme za důležitý faktor stability v Evropě a chceme tuto stabilitu a tím i tuto přítomnost v Evropě uchovat," řekl Klaus diplomatům, kteří se do Prahy sjeli na každoroční poradu.
Česká republika stojí před závažným rozhodnutím v oblasti zajištění své národní bezpečnosti, připomněl Klaus. "V této diskusi musíme umět argumentovat, ale musíme být i pozornými posluchači a musíme umět vzájemně si naslouchat. Obě tyto strany jsou nezbytné a já v obou těchto stranách vidím deficit," uvedl Klaus. Za zásadní považuje vytvoření dlouhodobě obhajitelné pozice země.
"Nejen dnes, ale věřím, že i v budoucnu zůstává národní bezpečnost výhradní odpovědností každého členského státu," uvedl Klaus na adresu těch, kteří chtějí diskutovat spíše v rámci EU než uvnitř České republiky.
Lobbování za radarRepublikán Franks, který je odborníkem na raketové systémy, je v Česku právě kvůli základně. Již ve středu se setkal s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). V rozhovoru Franks uvedl, že politici musí při obhajování výstavby základny lidem vysvětlovat, že hrozba napadení z nepřátelské země je reálná. Chápe, že občané se vždy s nedůvěrou dívají na něco nového, a zdůraznil, že radar sám o sobě není svou činností nijak nebezpečný.
Dnes se Franks sešel také se šéfem nejsilnější opoziční strany Jiřím Paroubkem. U předsedy sociálních demokratů ale se svými argumenty pro výstavbu amerického radaru v Česku neuspěl. Paroubek si nyní nedokáže představit důvod, který by ho přesvědčil, aby vyslovil s radarem souhlas.
K TÉMATU: Kongresman hájil radar, Paroubka ale nepřesvědčil
Naopak ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) Franksovi řekla, že záměr má její podporu. Podle ní má i symbolický význam, neboť protiraketový štít ochrání demokratickou a svobodnou část světa.
Američané chtějí postavit radar v ČR a silo s desítkou střel v Polsku. Česká vláda začala vyjednávat o podmínkách umístění základny letos na jaře, konečné rozhodnutí Praha zatím neučinila. Většina české veřejnosti je proti záměru USA. Nesouhlasné hlasy se ozývají z Brd, kde má radar stát.
Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují k dané otázce referendum. Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.