Prezident Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní

Domácí
24. 5. 2018 17:35
Prezident republiky Miloš Zeman.
Prezident republiky Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman podepsal petici proti regulaci zbraní ze strany Evropské unie. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Petici na Pražský hrad přinesl v úterý za její organizátory Zemanův protikandidát z prezidentské volby Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Převzal ji od něj prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině loňského března. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podala proti směrnici žalobu k Soudnímu dvoru EU. S problematikou se chce potýkat i kabinet, který domlouvá hnutí ANO s ČSSD. Programové prohlášení slibuje, že koalice prosadí legislativu, která "podstatně zmírní negativní důsledky evropské směrnice o zákazu držení některých druhů zbraní".

Petice, kterou Zeman podepsal, byla vytvořena v polovině letošního ledna. Její signatáři žádají parlament, vládu i prezidenta, aby "znovu projednali a podpořili a schválili novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, zakotvující do našeho ústavního pořádku právo na legální vlastnictví zbraní za účelem zajištění obrany a vnitřní i vnější bezpečnosti našeho státu". Doufají, že taková změna by byla ústavní zárukou zachování současných "zákonných rámců". Zároveň petice vyzývá zástupce ČR, aby směrnici odmítli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David

Další čtení

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ