Ze všech typů voleb pokládá nejvíce Čechů za důležité prezidentské a obecní, kdežto nejméně lidí přikládá důležitost senátním a evropským volbám. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z přelomu března a dubna. Například u voleb do Evropského parlamentu ale od jejich posledního konání v roce 2014 důležitost v očích obyvatel Česka výrazně stoupla.
Důležitost volby hlavy státu je podle průzkumu téměř stejná jako důležitost volby obecních zastupitelů. Prezidentské volby pokládá za důležité 87 procent Čechů a obecní volby 86 procent. Volby do Sněmovny řadí mezi důležité 80 procent dotázaných a volby krajských zastupitelů 70 procent lidí.
S velkým odstupem pak v důležitosti zaostávají senátní a evropské volby. Za důležité je označilo shodně 53 procent účastníků průzkumu. Ve srovnání s předchozím průzkumem, který se konal krátce před posledními volbami europoslanců v roce 2014, ale důležitost evropských voleb stoupla. V minulém průzkumu jim totiž přikládalo důležitost jen 39 procent Čechů. U ostatních voleb se podíl lidí, kteří je pokládají za významné, výrazněji nezměnil.
Otázkou je, jak se pohled veřejnosti na důležitost voleb odrazí na volební účasti. Ačkoli třeba obecní volby jsou dlouhodobě podle průzkumů CVVM v žebříčku důležitosti na předních místech, účast při posledních volbách obecních zastupitelů byla výrazně nižší než u posledních sněmovních voleb. K obecním volbám přišlo loni v říjnu asi 47 procent oprávněných voličů, zatímco ke sněmovním volbám v říjnu 2017 jich dorazilo zhruba 61 procent.
Průzkum CVVM provádělo od 30. března do 10. dubna. Zúčastnilo se ho 1052 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.