Bombardování Prahy
Při náletech na sklonku války zemřelo 701 lidí, Spojenci si město přitom spletli

14.02.2020 17:13

Se sílícími nálety spojeneckých vojsk na průmyslové srdce Německa na sklonku druhé světové války se i Praha stala legitimním cílem bombardování. Pražané ale podléhali víře, že se hlavní město cílem bombových útoků nestane.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Patrik Vesecký (8 hlasů) 14.02.2020 20:14

    Navigační chyba ? Tak teď tu o Karkulce a sedmihlavém drakovi....

  • Bob Kadet (8 hlasů) 14.02.2020 22:48

    Kecy které tady šířili „vlastenci“ po roce 1990 jak si naši noví...

  • Elliott Houser (6 hlasů) 14.02.2020 21:40

    Mocný troubo jímá mě podezření že ty taky nějak ztrácíš orientaci a...

  • Kamil Vont (6 hlasů) 14.02.2020 20:35

    Bezpečnostní informační služba štábního řiťmistra Koudelky pečlivou...

  • Jan Gavroch (5 hlasů) 14.02.2020 22:02

    V každém tom letadle byl NAVIGÁTOR. Členové ČTK nám povídají, že 60...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Takže po konzultaci s kolegy je to zcela jinak: Cíli 8 USAAF při tomto raidu byly tyto cíle: železniční a silniční most ve městě Wessel, seřaďovací nádraží v Magdeburku, Saské Kamenici a největší počet strojů mířil na Drážďany. 416 B-17 G Flying Fortress na bombardovací misi spolu s 316 P-51 Mustang na misi Escort.

Ten den byla napadena daší města na území historických zemí české koruny a to Praha, Duchcov, Karlovy Vary, Plzeň, Tachov, Cheb...

Navigátor vedoucího bombardéru 398 a 91. gruppy, který nahlásil, že na Drážďanech není už více co zničit, dostal za cíl německé město Torgau, což byl sekundární cíl náletu.
Tato část svazu letěla velkou dobu letu dobu bez viditelnosti země, po hlášení lufwaffe se letouny ukryly v mracích a Torgau leží na jejich trase ale blíže, než Drážďany. Praha nebyla ani terciálním cílem, nebyla žádným cílem toho náletu.

Ten navigátor "mocné osmé" (pro přiblbla, ono se 8. letecké armádě USAAF tak přezdívalo: "Mighty eight") byl čs. státní příslušník, který opustil Prahu 16. 3. 1939, jmenoval se Klein a svůj omyl zjistil ještě v době, když pumy letěly na cíl. Viděl sice zatáčku řeky, ale neviděl zástavbu kolem ní, když dal povel k odhozu pum. Koberec položili vzorný.

Na Prahu nalétli od jihozápadu. Mrtvých bylo nakonec 701, ale 23 z nich se našlo až v roce 1971, ale jak už to Češi umějí, do těch mrtvých si započítali i zabité říšské Němce v počtu 42 mrtvých a 267 zraněných. Jenže Češi s Němci táhli, takže ano, byli to vlastní.

Zasažen by m.j. l těžký protiletecký kryt na Karlově náměstí. Jaké byly následky uvnitř zdemolovaného krytu, není asi třeba líčit.

Německá propaganda samozřejmě se zcela shoduje s vytím zde přítomných Kadetů a podobné sběře, jak jinak, ono ji totiž později ( ani se nesnažil o úpravy ), převzal kdo jiný, než ruďoch.

Zde již citace Rajlicha z výsledků vyšetřování od Američanů:

První navigační omyl nastal už nad Zuiderským jezerem, což je nad Holandskem, a to vlivem silného snosu větru a oblačnosti.

Navíc po přeletu Porúří vysadil palubní radiolokátor hlavního navigátora, kapitána Harolda L. Browna, letícího ve stroji podplukovníka Lewise P. Ensigna, velitele 398. bombardovací skupiny, jenž toho dne vedl celý 1. bombardovací wing (křídlo). Zbloudilý wing, resp. jeho větší část pokračoval stále více na jihovýchod a v prostoru jihozápadně od Erfurtu byl od stanoveného kursu odchýlen již o plných 120 kilometrů.

Za této situace se hlavní navigátor svazu mohl orientovat jen podle hodinek a srovnávací navigace podle mapy, a to jen částečně, neboť část západní Evropy zakrývaly mraky. Za takto nepříznivého počasí musel hledat jakékoli orientační body na zemi, které by mu poskytly potvrzení jejich pozice. Proto se orientoval podle velkých měst, toků řek a rozložení železničních tratí, které by ho zavedly k cíli, jímž bylo drážďanské seřaďovací nádraží.

Přímý kurs k němu měl nasadit od tzv. iniciačního bodu (Initial Point), jímž bylo Zwickau, ležící zhruba 90 km jihozápadně od Drážďan. V důsledku oné předcházející odchylky od stanoveného kurzu se však ve skutečnosti nacházel zhruba v prostoru Plzně, tj. přibližně 80 km jihozápadně od Prahy. Tam se již viditelnost zlepšovala a železniční tratě podobně orientované jako v Sasku dovedly americký svaz ku Praze. Jakmile vystresované osádky pod sebou spatřily velké město, podobně protnuté říčním tokem, jako tomu bylo v Drážďanech, bylo neštěstí dokonáno. Proč ovšem pumy shodily na město, které bylo na rozdíl od Drážďan nálety dosud netknuté, zůstává otázkou, která na své uspokojivé vysvětlení ještě čeká…

Konec citace. Čekat můžete na co chcete, osádky odhazovaly pumy kde mohly a bylo jim to fuk, bylo těsně před koncem války a nikdo už nechtěl zařvat.

1 hlas

Takže si vyberte...

0 hlasů

Na netu nejsou snadno dostupné informace o náletech Spojenců, musíte hledat v knížkách nebo odborných časopisech. (vynechávám zdroj pro přiblbla Wikipedii) Na netu autoři naprosto nestydatě kopírují jeden druhého a málokdo má odkazy. Nikdo taky nejde do plánování a příčin.

Primárním cílem, podle briefingu osádek,, což byl rozkaz, v případě velkého útoku na Drážďany od 13. do 15. 2. 1944 byly samotné Drážďany, které potřebovali Spojenci rozbořit.

Hitler nařídil, aniž to ale Sověti věděli, aby Němci vytvořili ze všech měst pevnosti a bránili je do posledního muže. Sověti něco takového tušili, maršál Koněv viděl a od průzkumu věděl, že v ose jeho postupu leží mimo jiné město Drážďany, které je schopno zdržet jeho vojska o celé týdny. Přes Drážďany proudily na frontu proti jeho frontu posily a materiál.

Proto po spojení s americkým vojenským zmocněncem požádal o nálet na Drážďany. Spojenci mu vyhověli. Měli tam i svoje cíle, to město nebylo vybombardováno zbytečně, pakliže nepovažujeme za zbytečný německý další odpor.

To bombardování dopadlo ještě "dobře". Jak jsem psal, pathfindeři shodili svoje značkovací pumy špatně a město dostalo tři hodiny k evakuaci. Ta se plně zdařila. Proto bylo mrtvých "jen" k třiceti tisícům. Kdyby se první vlna Lancasterů trefila, bylo by číslo opravdu o tu nulu na konci vyšší.

Nemůžu najít, co byl sekundární cíl. Vždy se určoval sekundární cíl pro případ, kdyby byl primární v mracích nebo zahalen kouřem tak, že nebyla jistota, že se bombometčík trefí. To platí dodnes pro všechny mise A-G.

1 hlas

Spojenci už v září 1938 (Mnichov ...) předvedli, že na Československo kašlou. Od té doby se nic nezměnilo a nebude to jinak. Vždy si budou chránit jen vlastní zadek. Navigační chyba je další z nespočtu lží. Protektorát byl pro ně nepřátelské německé území a tak podle toho jednali. Podobně se chovali i Rusáci. Nikdy nespoléhejme na to, že nám někdo pomůže, leda tak do hrobu. Republika je hlavně naše a tak se taky musíme chovat.

2 hlasy

Musím vás opravit: Francie Benešovi sdělila už na začátku třicátých let, že s její pomocí počítat nemáme a Anglie s námi nikdy žádnou smlouvu neměla!

Chcete i důvody, proč to Francie udělala? Chcete i důvody, proč to Beneš přede všemi tajil?

1 hlas

Už se lidi proboha vzoamatujte!Byla to válka,nemohli jsme čekat,že zrovna o malé Česko se bude někdo obávat a chránit ho.Taky proč,měli své země.A´t už to b ylo,jak chtělo,je to víc než 80 let!Jestli máte pocit,že jsme v ha.jzlu,je to především naše vina!Jakkoliv se Stýblem mnohokrát nesouhlasím,v tomhle má naprostou pravdu!

0 hlasů

Jako máte pocit, že jsou to moje slova, že jsme si to zavinili sami? To teda nejsou, jen vycházím ze studia historie a opakuju tady to, co řekli jiní. Byl jsem sám v archivech jen dvakrát skrze chlaéíka, co sloužil u německých ponorek a bydlí u nás, na to musíte mít spousty času se v tom hrabat a to já nemám, možná v důchodu někdy, ale archiv je o tom, že hledáte něco a najdete mnohdy daleko jiné věci... Moc náročný časově. Nejsem autor, jen vytěžovatel děl jiných.

0 hlasů

stýblo historik a zeměpisec,ach jo ,za koho asi kope?

0 hlasů

Otevřete si teda mapy.cz, blbe!!!! a podívejte se, hahaha. Lenoich, lenoch, lenoch, a k tomu tlučhuba a šalomounovo lejno megera.

0 hlasů

To jo, otevři si tu mapu_blbe a podívej se jestli do Drážďan teče nějaká řeka od jihozápadu (viz směr Berounka- Praha), a jak jsou daleko Drážďany od "krušnohoří", a jak daleko Praha od šumavských kopců!

2 hlasy

Oni ale Krušné hory skrz oblačnost neviděli, najděte si konečně, lenochu, debriefing těch osádek. Nepřilétali ze severu ale ze severozápadu. A hlavně, český ubožáčku, i když jsme byli nepřítel, Prahu nám skutečně bombardovat nechtěli. Nebyl to ani sekundární cíl.

0 hlasů

Bože, co jsem to napsal, přilétali samozřejmě od jihozápadu. Pardon. Takže jaké kecy máte ještě s Krušnýma horama?

0 hlasů

A musí nutně za někoho „kopat“. Tady přece nejde o nějaké přiblblé fandění. 😲

1 hlas

Kecy které tady šířili „vlastenci“ po roce 1990 jak si naši noví bratři Amíci spletli Drážďany s Prahou, jsou zřejmě určeny pro tupce a historiky jako Rajlich příp. Stehlík. Podle pamětníků již několik dnů Drážďany hořely bombardovány Anglány, a dým hořícího města byl viděn ze vzdálenosti cca 100 km. Praha byla nedotčená,tam se kouřilo max. z komínů. Plzeň byla zničena až v dubnu 1945. Po celou dobu letu i ve formaci, tak si každý stroj dělal i vlastní navigaci (pro případ sestřelení, nouzáku a pod.), aby věděl kde se nacházejí. Krom palubního radaru, magnetického kompasu a gyro kompasu , tak již 14.2.1945 fungovala většina rádiomajáků a rozhlasových stanic v osvobozené části Evropy, podle kterých mohl každý stroj zaměřit svou polohu. Seknout se o tolik stupňů v kurzu, by nedokázal ani elév na „ultralajtu“ při silném bočáku nad kanálem. Neřeším ani jiný tvar koryta řeky (meandru) Vltavy v Praze, a Labe v Drážďanech. Navíc před přeletem Šumavy byly již jen 3/8 pokrytí oblohy mraky, a na území protektorátu byl CAVOK (dohlednost více jak 10 km., a mraky nad 5000 metrů). V USA byl někdy kolem roku 1965 v „občasníku“ amerických válečných veteránů publikován článek o tom, že byla Praha cílem bombardování této formace amerických B-17,a nějaká navigační chyba. Bohužel téměř všechno na obytnou část Prahy, z objektů důležitých pro válečnou mašinerii jen malá část železničních uzlů.

8 hlasů

Jasně, borci, co se hrabou v archivech, mají výslechy přímých svědků, znají způsob výcviku osádek, morálku osádek, a všechno, se mýlí, jsou to blbci, nevyšlo jim spousta publikací, kde mají i chyby, jen USA posedlý Kadet, který nedal dohromady ani sloh jak se měl na prázdninách, je letadlo. :-D Trefa!
To spletení si řek je v debriefingu osádek, vyblbe.

Hlavně vedoucího letounu, podle kterého letěly ty ostatní.

To, že si každý navigátor dělal svoje výpočty, nic neměnilo na tom, že se bombardovalo podle velitele, tak to na vojně chodilo.

A USAAF bombardovala území nepřítele! Nepřítele! My jsme byli na straně Německa.

0 hlasů

Já to zkrátím, není to jediná lež Amíků po II.světové válce! Ano Protektorát byl nepřítelem spojenců, a Praha legitimní cíl!

0 hlasů

Praha by byla legitimním cílem, kdyby válka pokračovala a Němci by z ní chtěli vytvořit na Hitlerůvv rozkaz pevnost, jako z Drážďan.

Jinak Praha nebyla nikdy ani sekundárním cílem Spojenců mimo dvě letiště.

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

....a ne nějaká navigační chyba.

1 hlas

V každém tom letadle byl NAVIGÁTOR. Členové ČTK nám povídají, že 60 NAVIGÁTORU si spletlo Prahu s Drážďany
-.-Po náletu si lidé uvědomili, zejména rodiče , ženy a děti ZMRZAČENÝCH, že Němci nejsou našimi nejhorčími nepřáteli ale angličtí řezníci a sadisté ANO
-.-
-.-Brno bombardovali Kanaďané a Usáci.. Někteří lidé jim mávali neb je považovali , z nepochopitelných důvodů, za přátele
Že jsou to í vrazi jim došlo, až těm mávajícím roztrhali plíce, zlomili páteř, vypálili oči a pod.
-.-Nad Brnem je kopec "Kraví hora" byli tam němečtí vojáci. zhruba 800 v ubytovnách a betonové pevnůstky. V Lužánkách měli Němci sklady výstroje a potravin.
Kanaďané a Usáci tato místa nebom -bardovali , bombardovali OBYTNÉ části Brna
-.-I obyčejní lidé si tehdy uvědomili, kdo je na
šim NEPŘÍTELEM

5 hlasů

Spletl si to navigátor vedoucího letounu grupy. Velitel grupy velel, ten seděl ve vedoucím letounu spolu s navigátorem, který mu říkal, kde jsou, nevelelo šedesát navigátorů. To už je tady jako v mateřské školičce. Ublížení Čecháčci, chudinky, už zase se litují. Zase spiknutí proti nim, neviňoučkým kolaborantíkům...

0 hlasů

Co si ty zasr...nácíčku_ stále otíráš mordu o Čechy! Prostě jste_ prosrali dvě války. S tím už nic nenděláš! A to že táhli_sudeťáci tam kam celé roky chtěli, tak to bylo správné že se jim to splnilo!

1 hlas

Nacionální socialismus vymysleli Češi, takže i když jako přiblblo českému státnímu příslušníkovi nadáváte do nacistů, nespletl jste se. Od roku 1897 byl v Čechách národní socialismus, o tom v Německu až do roku 1918 nevěděli.

0 hlasů

Bezpečnostní informační služba štábního řiťmistra Koudelky pečlivou analýzou chlupů kožešiny medvěda na benešovském zámku zjistila, že 14.2. 1945 ve skutečnosti Prahu bombardovala ruská letadla, nikoli letadla americká. Informovala o tom mluvčí BIS Antonie Kokotková. A pak, že to jsou úplní blbci !

6 hlasů

Na rozdíl od Vás nejsou. 😎

1 hlas

Navigační chyba ? Tak teď tu o Karkulce a sedmihlavém drakovi. Navigační chyba to nebyla ani omylem, nedělejte z nás, eurobolševici, blbce. To je stejné jako ty vaše "výzkumy" volebních preferencí, z čehož čouhá podvod jako Kalouskovi flaška z kapsy.

8 hlasů

Zdroj vašich informací o úmyslu "mocné osmé" bombardovat Prahu? Briefing osádek? Máte ho v ruce?

0 hlasů

Takže nic, hahaha.

0 hlasů

A ty ho máš v ruce??

0 hlasů

Jo, při každém močení, co vy?

0 hlasů

Sice jsme s Němci táhli celou válku za jeden provaz, ale přitroublí Češi si pořád naivně ze svých vylhaných dějin mysleli, jak nám nikdo na hlavy nic nemůže shodit.

Jak pravil pamětník: v Německu neexistovalo, aby někdo neuposlechl příkazů orgánů, Němci byli na toto pořádní. Češi, když je nikdo nekomandoval, to byla flákanda a ulejvárničky... A ono najednou padají tříštivé a jakmile jsou okna ven, přišel i fosfor.

Nálet na Drážďany zahájila RAF v noci z 13 na 14. 2. téměř výhradně Lancastery, nejtěžšími bombardéry druhé světové války na západní frontě, ale pathfindeři shodili svoje "stromečky" špatně. Město přeplněné uprchlíky, vojskem i domácími civilisty dostalo svoji šanci a lidé toho využili. Z města uprchli.

Druhá vlna bombardérů, USAAF, jejich mocná osmá, se už ve dne neminula. Náš občan, který měl bydliště ve Wilchdorfu nad městem, popsal paměti rodičů z toho německého fašanku. Nic moc. Dívali se tři dny, jak spojenci město bombardují.

Jenže část mocné osmé ztratila orientaci a našla Prahu. Ta města jsou si shora podobná, teče jimi velmi podobně jak Vltava, tak Labe...

1 hlas

Mocný troubo jímá mě podezření že ty taky nějak ztrácíš orientaci a už jenom blabolíš nesmysly :-)))

6 hlasů

No ten váš příspěvek je odpovídající páté třídě ZŠ.

0 hlasů

To oni udělali naschval avrazi co zabijí nevinné lidi. Vrazi z NATO šulini i Plzen bombardovali a další česká města. Nebýt Rudé Armády tak válka vyhraná není. Okupanti jsi váleli koule až to za ně ona udělá!

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov