Při ranním požáru pravděpodobně zemřela sopranistka Ludmila Dvořáková

Domácí
30. 7. 2015 09:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jednou ze dvou žen, které zahynuly při požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích, byla pravděpodobně sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka ceny Thálie a Ceny Antonína Dvořáka. Druhou mohla být její sestra Květoslava. 

Hořelo v domě, kde sestry bydlí. Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře. Jejich totožnost však zatím nikdo oficiálně nepotvrdil.

Ludmila Dvořáková přebírá cenu Thalie v roce 2002.Hořet začalo okolo 06.15. Oheň zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. Celý objekt byl silně zakouřený. "Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci," řekla mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová. Hasiči požár dostali před osmou hodinou pod kontrolu, informovala jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody.

"Kriminalisté na místě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místo byl povolán také Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.

Sopranistka Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově. Pěvkyně, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, dostala v roce 2002 Thálii za celoživotní dílo a v roce 2012 Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby. V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ