Loni v lednu vyjížděla středočeská záchranka k případu třicetiletého muže, kterého postihla silná alergická reakce na léky. Muž měl štěstí, během třinácti minut u něj byli záchranáři z Čáslavi, podali mu léky a odvezli ho do nemocnice. K zásahu vyrazili i přesto, že Sovolusky jsou už v Pardubickém kraji. Spolupráce záchranných služeb přes hranice krajů totiž není běžná.
"Dohodu nemají například Pardubický a Jihomoravský kraj. Do Jevíčka by tak měla jezdit záchranka z dvacet kilometrů vzdálené Moravské Třebové, i když je odtud výjezdová stanice ve Velkých Opatovicích tři kilometry," popisuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Více peněz a přehlednější fungování by měl záchranným službám zajistit nový zákon o zdravotnické záchranné službě. Vláda a parlament by ho měly projednat ještě před podzimními krajskými volbami.
Více stanic...
Současný zákon počítá s tím, že se k pacientovi dostane záchranná služba nejpozději do 15 minut. Tato lhůta je ale často nereálná, problémy s dostupností jsou například na Šumavě. Proto tu mají vzniknout dvě nová střediska záchranky. "Jedno plánujeme ve Vacově, druhé vznikne na Lipensku - v Horní Plané nebo Nové Peci," říká ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.
Co také Julínek chystá |
- nemocnice budou muset zřídit speciální komunikační centrum, které bude se záchrankou domlouvat přijetí pacientů - zjednoduší se spolupráce mezi kraji, takže pacienti budou moci snáze využívat bližší stanici záchranky, i když bude v jiném kraji - zdravotní pojišťovna bude záchranným službám platit paušálem za každého pojištěnce, který žije v příslušném kraji; pokud si tedy kraje "vymění" několik obcí, dají jen pokyn pojišťovnám, aby peníze poslaly - změní se financování záchranek: z rozpočtu necelých čtyř miliard dnes platí většinu (2,7 miliardy) krajské úřady a zbytek (1,1 miliardy zdravotní pojišťovny; nově by měly většinu financí dodat zdravotní pojišťovny (2,75 miliardy), část stát (440 milionů) a zbytek kraje (1 miliardu) - označení "zdravotnická záchranná služba" bude vyhrazeno jen pro organizace zřízené kraji |
...realistické časy
Změnit by se měly i časové limity pro dojezd sanitky. Z dnešní čtvrthodiny by se měly limity rozšířit na pět až 20 minut, které už budou reálné - podle odhadů Roberta Zelenáka, šéfa asociace záchranných služeb, tento limit stihne 97 až 98 procent výjezdů. "Očekáváme, že v 90 procentech případů přijedeme na místo do 15 minut," slibuje Zelenák.
Ministerstvo i ředitelé záchranek se přitom shodují, že stoprocentní pokrytí není možné zajistit nikdy. "Pokud dostane infarkt houbař někde v brdských lesích, nemůžeme mu nikdy garantovat, že u něj budeme do dvaceti minut," říká s mírnou nadsázkou Zelenák, který u záchranky slouží už čtvrt století.
Všichni spokojení?
Změny, které plánuje Julínkovo ministerstvo, mají podporu zdravotníků, krajů i politiků. Nelíbí se jen odborům. Ty upozorňují, že pacientovi se srdeční zástavou už po pěti minutách odumírá mozek.
"Nikde na světě není možné zajistit, aby záchranná služba přijela do pěti minut," odmítá kritiku Julínkova náměstkyně Markéta Hellerová. Podle ní musí první pomoc poskytnout přítomní lidé, které může navádět i dispečerka na lince 155.
Foto: Jan Schejbal, grafika: TÝDEN.CZ