Přibývá lidí, kteří se začínají bát o svou práci, tvrdí průzkum

Domácí
7. 12. 2018 05:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku roste počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci. V průzkumu poradenské společnosti Randstad své obavy vyjádřilo 24 procent respondentů, v dřívějším průzkumu to bylo 21 procent. Pro šest procent je ztráta práce dokonce velmi pravděpodobná. Největší obavy o ztrátu práce mají lidé v potravinářské výrobě, ale také v distribuci a obchodu a v těžebním průmyslu a energetických firmách.

"I když firmy stále intenzivně nabírají, v některých oborech již začíná být patrná stagnace. Díky automatizaci také firmy začínají hledat pracovníky jiných profilů než dříve, a tak lidem na určitých pozicích může skutečně hrozit i ztráta zaměstnání. Nejedná se přitom zdaleka jen o nekvalifikovanou manuální práci, robotizace se týká ve velké míře mechanických administrativních činností," komentovala situaci manažerka Randstadu Alžběta Honsová.

Další výsledky průzkumu ukázaly, že v uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání 18 procent Čechů a zhruba pětina lidí si práci aktivně hledá, nebo se poohlíží po zajímavých příležitostech. Nejčastěji měnili zaměstnavatele lidé pracující v potravinářství, bankovnictví a pojišťovnictví, v těžebním průmyslu a energetických firmách.

"Výrobní provozy v potravinářském oboru nevynikají atraktivní mzdovou nabídkou, a jakožto sezonní výroba navíc pracují s poměrně velkou částí dočasných zaměstnanců, proto je míra fluktuace vyšší," poznamenala Honsová.

Téměř třetina lidí, kteří měnili práci, je ve věku mezi 25 až 34 lety. Další třetinu tvoří tradičně nejmladší kategorie zaměstnanců ve věku 18 až 24 let. S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců výrazně klesá. Nejčastějším důvodem pro změnu jsou lepší podmínky, dále pak nespokojenost se zaměstnavatelem nebo osobní touha po změně. Se zaměstnavatelem je spokojeno 67 procent českých zaměstnanců.

Randstad působí ve 39 zemích. V České republice má 170 konzultantů a 20 pracovišť. Podle informací firmy je dvojkou na českém trhu personálního poradenství. Průzkum v Česku se uskutečnil v období od 24. října do 8. listopadu mezi zhruba 500 respondenty ve věku 18 až 68 let, kteří pracují minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání. Odpovídali v on-line dotazníku.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ