V břevnovském klášteře v Praze se ve čtvrtek odpoledne slavnostně otevře první část tamních zahrad, které se postupně rekonstruují. Opraveny jsou barokní oranžerie a kaple sv. Josefa a ve vstupním nádvoří kláštera se pro veřejnost zpřístupní parter se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Oranžerie, která vznikla podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, byla v havarijním stavu již od druhé světové války. Nyní se znovu postavila podle zachovalých plánů z roku 1945, kdy byla ještě před zřícením architektonicky zaměřena.
Při rekonstrukci se pracovalo s fotodokumentací, ale pomohly také vzpomínky syna posledního zahradníka pracujícího v klášteře. Zahradník Karel Morávek se obnovy oranžerie nedožil o jediný měsíc. Zemřel 1. února ve věku 91 let a jeho smrtí skončily více než tři staletí trvající zahradnické služby jeho rodu pro břevnovské benediktiny, uvádí se na webových stránkách benediktinů.
Opravené jsou také zdi ohraničující areál kláštera i opěrné zdi vytvářející zatravněné terasy. V horním sadu klášterní zahrady byly desítky starých a nemocných ovocných stromů nahrazeny novými stromky, mezi nimiž jsou třešně, hrušně, jabloně, moruše a další původní druhy.
První fáze oprav zahrady stála 75,6 milionu korun. Investorem je Benediktinské arciopatství, které většinu peněz získalo ze strukturálních fondů EU z programu Praha - Konkurenceschopnost, deseti procenty se na opravě podílí i městská část Praha 6. Autorem projektu je společnost Atelier M1 architekti.
Dnešní podoba klášterní zahrady je výsledkem barokní úpravy areálu provedené Kryštofem Dietzenhoferem a Kiliánem Ignácem Dietzenhoferem a pozdějších dílčích úprav. Klauzurní, tedy dolní část, v níž stojí sám klášter, je veřejnosti přístupná o víkendech a svátcích od 6.45 do 20 hodin, ve všední dny od 6.45 do 8 hodin a od 17 hodin do 20 hodin. Zmíněný horní sad je otevřen stále. V areálu kláštera mohou lidé také navštívit baziliku sv. Markéty, románskou kryptu a barokní prelaturu s Tereziánským sálem.