Přijímací protokoly studentů <span>plzeňských práv zmizely</span>

Domácí
1. 12. 2009 06:41
Budova plzeňské právnické fakulty.
Budova plzeňské právnické fakulty.

Budova plzeňské právnické fakulty.Přijímací testy většiny studentů a absolventů plzeňských práv zmizely. Zřejmě skončily ve skartovačce. Právu to řekl nový proděkan právnické fakulty Západočeské univerzity (ZČU) pro studijní záležitosti Petr Bezouška. Fakulta se potýká s následky skandálů s plagiátorstvím a nestandardní délkou studia.

"Nikde nejsou (přijímací protokoly) a nikdo o nich neví. Je možné, že byly skartovány," řekl listu Bezouška. Domníval jsem se, že jsou uloženy v archivu univerzity, bylo mi ale řečeno, že jsou u nás. Tady se však nenašly."

Zároveň dodal, že se testy dají dohledat jen v materiálech studentů, kteří práva studují prvním nebo druhým rokem. I zde však v řadě případů chybějí.

ČTĚTE TAKÉ: Práva v Plzni nesmějí přijímat na doktorandská studia
                        V Plzni kontrolují další podezřelé práce

Podle listu jsou zmizelé protokoly dalším dokladem chaosu, který na škole vládl. Asi to byla specialita právnické fakulty, podotkl rektor ZČU Josef Průša. Jinde se totiž testy uschovávají. Každý student má svoji složku, kde se archivují, potvrdil studijní proděkan plzeňské pedagogické fakulty Ladislav Čepička.

Kvůli chybějícím testům prakticky nelze rozluštit například záhadu přijímacího řízení Barbory Baxové a Jana Kociny, tedy dětí učitelů fakulty, kteří ostře kritizují její minulé vedení. Baxová i Kocina uvedli, že přijímací zkoušky vykonali řádně, podle elektronického systému fakulty však oba napsali test na nula bodů.

Studenti si nemohou ověřit, jak probíhalo přijímací řízení.Do elektronické databáze má přístup jen tajemník fakulty, proděkan pro studium - před Bezouškou to byl Milan Kindl - a studijní referentky. Prorektor pro informatiku Jan Rychlík odmítá možnost, že by někdo údaje zmanipuloval.

 Podle Josefa Baxy i Jana Kociny jde v "nulové" kauze o odvetu, která je má jako kritiky poměrů na plzeňských právech zdiskreditovat.

Fakulta, která čelí největšímu skandálu vysokého školství od roku 1989, už na svou záchranu provádí reformu. Pod vedením nového děkana Pospíšila sestavila mimo jiné novou vědeckou radu, přešla na kreditní systém, zavádí jiné přijímací řízení a provedla inventarizaci diplomových i dalších prací.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ