Zavedení přímé volby prezidenta z parlamentních stran podporují ČSSD, KDU-ČSL a Strana zelených. Opatrně se k této změně ústavy postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Občanští demokraté nemají v této věci jednotný názor, přiznal jejich předseda Mirek Topolánek. Osobně nevidí důvod, proč měnit dosavadní vybírání hlavy státu parlamentem. Šéfové stran to uvedli na konferenci v sídle Senátu.
Žádný z nich však nepodpořil rozšíření pravomocí prezidenta, s čímž by změna volby prvního muže státu musela být podle ministra pro legislativu Cyrila Svobody (KDU-ČSL) spojena. Posilování pravomocí prezidenta by zavádění přímé volby zbrzdilo, míní jeho stranický šéf Jiří Čunek s tím, že se bude dost diskutovat už jen o pravidlech přímé volby.
Vybírání prezidenta všemi voliči se vzhledem k současnému rozložení sil v parlamentu nepodaří prosadit bez souhlasu ODS. "Věřím tomu, že jak se budou blížit parlamentní volby, tak takový zákon může být schválen," uvedl Čunek na dotaz, jak by chtěl ODS přimět ke změně jejího nejednoznačného postoje. Přímou volbu si podle průzkumů přeje většina české společnosti a podle předsedy zelených Martina Bursíka tento tlak možná ještě zesílí po únorové volbě hlavy státu parlamentem. "Nemáme žádný zájem to téma zneužívat tak, aby ovlivňovalo prezidentskou volbu na začátku příštího roku," řekl Bursík k dalším jednáním.
Topolánek nevidí k zavedení přímé volby důvod
Topolánek na konferenci uvedl, že v jeho straně nepanuje na přímou volbu hlavy státu jednotný názor. Sám není přesvědčeným zastáncem ani jedné varianty, ale spíše je pro zachování tradiční nepřímé volby prezidenta, nevidí důvod ji měnit. Tento výběr není podle premiéra méně demokratický ani funkční, než kdyby takovou pravomoc získali voliči.
Postavení prezidenta v ústavním systému pokládá Topolánek navzdory všem kritikám za "v zásadě optimální". Je podle něj dost nebezpečnou iluzí myslet si, že prezident volený lidem může plnit funkci jakéhosi "superkorektora" chyb politických stran. "Neexistuje přímý vztah mezi způsobem volby prezidenta, jeho pravomocemi a kvalitou demokracie v zemi," prohlásil premiér, podle něhož výběr hlavy státu parlamentem lépe zapadá do českého ústavního systému i letité tradice.
ČSSD bude podle svého předsedy Jiřího Paroubka prosazovat přímou volbu prezidenta, ne však posílení jeho pravomocí. Paroubek argumentoval vnitrostranickou anketou na toto téma, v níž se 86 procent sociálních demokratů vyslovilo pro přímou volbu prezidenta a 90 procent proti rozšíření pravomocí hlavy státu. "Zhruba to koresponduje s názory veřejného mínění," poznamenal. Na postoji sociální demokracie se podepsalo i působení Václava Klause v čele státu, míní Paroubek, který jako jediný z řečníků současného prezidenta kritizoval. "Jeho výkon je příliš aktivistický a leckdy stranicky motivovaný," uvedl.
Připomněl přitom prezidenta Edvarda Beneše, který uměl respektovat názor vlády, byť s ní ostře nesouhlasil. "Sním o tom, že v čele státu bude skutečně prezident, který na jedné straně bude mít nepochybně své vyhraněné názory, a na druhé straně bude respektovat svou ústavní pozici směřující k integraci a stmelování, který bude schopen morálně-duchovního vedení země," uvedl Paroubek, který v úvodu tohoto prohlášení napodobil začátek známého projevu Martina Luthera Kinga.
Čunek poznamenal, že většina stran před loňskými sněmovními volbami jasně deklarovala záměr změnit prezidentskou volbu z nepřímé na přímou. "Cílem zavedení přímé volby je přiblížit prezidenta občanům. Získal by takto silný druh legitimity a stal by se více nezávislým na stranických dohodách," uvedl Čunek.
Zavedení přímé volby by se podle šéfa KDU-ČSL nemuselo nezbytně dotknout jeho pravomocí a nemuselo by znamenat rozsáhlou změnu ústavy. Dílčí změny ústavy by se podle Čunka mohly týkat například dosavadní pravomoci udělovat milosti. Výchozím bodem pro další diskusi by podle něj mohla být senátní předloha někdejší čtyřkoalice z roku 2002, která počítala s dvoukolovým systémem přímé volby prezidenta, jenž by kopíroval senátní volby. Kandidáty by kromě stran mohli navrhovat i občané, kteří by shromáždili 20 tisíc podpisů.
Podle Bursíka by nebylo nutné měnit prezidentovy pravomoci
Také Bursík si myslí, že zavedení přímé volby prezidenta není nutné spojovat se změnou jeho pravomocí. Poukázal na příklad Slovenska, Rakouska nebo Polska, kde o nejvyšší ústavní funkci rozhodují občané, a přesto má v těchto zemích prezident podobné kompetence jako český. Přímo volený prezident by byl podle Bursíka nezávislejší na dohodách stran, občané by se více angažovali ve správě věcí veřejných. Šéf zelených odmítl obavy, že by si lidé do čela státu vybrali baviče či pophvězdy. Pokud jsou kompetentní vybírat zákonodárce, mohou rozhodnout i o hlavě státu, soudí.
Filip prohlásil, že jeho strana není proti přímé volbě prezidenta. Zdůraznil však, že pokud se má v Česku posílit přímá demokracie, dávají komunisti přednost přijetí zákona o obecném referendu. Případná změna volby hlavy státu je podle něj mnohem složitější než pouhá novela několika článků ústavy. Kdyby se změnily pravomoci prezidenta, pak to nesmí znamenat oslabení moci zákonodárné ve prospěch moci výkonné, řekl.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) na závěr konference uvedl, že je nyní třeba, aby si zástupci stran sedli k jednomu stolu a začali debatovat o případné změně ústavy. I on věří, že toto téma nebude zneužíváno příští rok v únoru při rozhodování zákonodárců. Zatím jediným kandidátem a současně největším favoritem prezidentské volby je Václav Klaus, navržený ODS.
Foto: ČTK