Primátor Budějovic: Problém se nevyřeší, když ztřískáme Cikány

Domácí
9. 7. 2013 17:19
Policie zasahovala 6. července na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích.
Policie zasahovala 6. července na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích.

Poslední dva víkendy v Českých Budějovicích se nesly ve znamení hromadných protiromských akcí kvůli situaci na sídlišti Máj. Ty vyvrcholily střety s policií, stovkami zatčených a desítkami zraněných lidí. Na tento víkend jsou ohlášené další čtyři akce. "Řešíme s ministerstvem vnitra, jak je zakázat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Dnes večer (v úterý od 17 hodin, pozn. red.) se koná setkání českobudějovických občanů k situaci na sídlišti Máj. Co si od něj slibujete?

Očekáváme od něj, že to přispěje ke zklidnění situace a že se občané opravdu přestanou bát mluvit o svých problémech. Já mám totiž takový pocit, že ta napjatá atmosféra z velké části vyplývá i toho, že lidé přestávají o svých problémech mluvit, protože mají pocit, že by je jinak nikdo neřešil. Tak se budeme snažit občany přesvědčit, aby o nich s námi mluvili. Protože jenom problémy, o kterých víte, můžete řešit. Takže to si od toho slibujeme, že se lidé přestanou bát, že přestanou své problémy řešit podporou radikálů, kteří tady posledních několik víkendů organizují demonstrace, a že začnou své problémy řešit s námi.

A nebojíte se trochu, že na to setkání přijdou právě radikálové a že se to může zvrtnout?

Tak stát se to může. Hned na začátku toho jednání proto budou dána jasná pravidla. A první porušení pravidel pro diskusi bude znamenat konec toho shromáždění. V tom případě - když to zkrachuje v tomto velkém formátu - tak to budeme řešit jinak. Budeme separátně jednat s jednotlivými bloky domů z Máje. To znamená, že nebudeme zvát všechny najednou, ale že budeme jednat s menšími skupinkami.

Viděno zvenčí - od člověka, který není z Českých Budějovic - to vypadá, že ty problémy u vás vypukly zničehonic a bez velké příčiny.

Ano, já si myslím, že ano. A dokonce jsem přesvědčen, že se to opravdu může stát v kterémkoliv jiném městě, protože když se podíváte, tak tady nikdy žádný sociální konflikt nebyl. Tady není žádná přehnaně vysoká míra nezaměstnanosti, naopak je velice nízká, dlouhodobě se dokonce drží pod celostátním průměrem. To je první věc. Druhá věc - sídliště Máj není žádné vybydlené sídliště. Sídliště Máj je moderní sídliště, kde ti lidé, kteří tam bydlí, a je jich 22 tisíc, v posledních letech investovali veliké peníze do opravy a zateplení svých domů. My jsme investovali 364 milionů do veřejných prostranství. To opravdu není žádné sídliště, kde by byla vytlučená okna a válely se autovraky na ulicích. O to více to bylo překvapivé, protože na tom sídlišti žije 400 osob, které se hlásí k romské národnosti.

Takže tvrzení, že ten výbuch zapříčinila bytová politika radnice, která prodávala hromadně Romům byty na sídlišti..

Budějovický primátor Juraj Thoma.

To pravda není. Já jsem sedmým rokem primátorem a za celé období jsme neprodali nikomu jediný byt, ať už bílému nebo Romovi. To za prvé. A za druhé v našich bytech, které tam město má, bydlí pouze v 27 bytech romské rodiny. Takže ta eskalace napětí byla pro všechny velkým překvapením, obzvláště když si vezmete, že příčinu k tomu zadal konflikt dětí na hřišti, ze kterého se potom vyrobila nafouknutá bublina. Blesk si druhý den pospíšil s útokem na těhotnou ženu, která téměř potratila, což nebyla pravda, a takto to vzniklo. A policisté to nyní nejsou těm lidem schopni jasně vysvětlit, kdo to zavinil, pořád se odvolávají na znalecké posudky, všichni automaticky předpokládají, že chrání Romy... Tato hloupá rozbuška pak dala podnět k tomu, že sem už třetí víkend po sobě přijdou různí "týpci" z celého Česka. Ty nepokoje tady organizují lidé, kteří je organizovali na Šluknovsku, kteří je organizovali v Duchcově. Jsou to pořád ti samí lidé, kteří sem přijíždějí o víkendu nás poctít návštěvou a kteří vůbec nic nevědí o tom, co se na tom sídlišti děje. To je prostě pekelný.

Takže si myslíte, že jakmile to v Českých Budějovicích utichne, tak se zase přesunou s podobnými akcemi jinam?

Nejsem samozřejmě politolog, ale souhlasím s policií, která říká, že je to tresť všech těch radikálních skupin. Ano, lidé jsou naštvaní. Já si umím představit, že někoho štve, že musí chodit denně do práce, aby na konci měsíce zaplatil činži, a pak vidí někoho, kdo se už třetí generaci úspěšně spokojí se sociálními dávkami, na které on musí vydělávat každý den v práci. Pak jim samozřejmě stačí říct 'Hele, problém se vyřeší, když tady ztřískáme všechny ty Cikány'. To už tady bylo. Řeklo se 'Hele, ztřískáme všechny ty Židy'. A jak to skončilo?

Já se ještě vrátím k sídlišti Máj. Tam nikdy žádné problémy nebyly?

Ne. Poslední vzrušenější období tam bylo někdy v roce 2007, kdy myslím byla ministryní pro sociální menšiny paní Džamila Stehlíková. A ta vypracovávala seznam takzvaných sociálně vyloučených lokalit a náhodou tam ten její odbor začlenil i sídliště Máje. Na tom sídliště teď aktuálně bydlí čtyři členové zastupitelstva. Tenkrát jich bylo ještě víc, a ti se ohradili, že Máj není žádnou sociálně vyloučenou lokalitou, že není žádným ghettem, které by mělo být na seznamu. To bylo velká politická diskuse, ale že by tady kvůli tomu padla nějaká facka nebo že by tady byly nepokoje... To tady město nepamatuje několik desítek let.

Já jsem měl spíše na mysli zvýšenou kriminalitu oproti ostatním částem Českých Budějovic a tak.

To právě naopak, pane redaktore. Za prvních šest měsíců letošního roku eviduje městská policie celkem 54 událostí na sídlišti Máj. Statistiky státní policie podrobně neznám, ale jsou také podstatně nižší, než jsou například případy pouličního vandalství a výtržnictví v historickém centru. I podle těch policejních statistik je v posledních několika letech trend v té kriminalitě klesající. Bylo tam takové vzedmutí, když byla amnestie, například vloupání do sklepů, krádeže kol, ovšem to byly organizované skupiny, které si policisté pochytali.

Proč tedy lidé médiím říkají něco jiného?

Já si myslím, že to spíše souvisí s tím, že statistika je jedna věc, protože do té se promítnou jenom hlášené události, a že subjektivně ti lidé mají pocit, že tam není bezpečno. Ale to já nevím, já žiju na úplně opačném konci města a tady na radnici nemáme žádnou informaci o tom, že by situace na sídlišti měla být kritická a že by tam nemělo být bezpečno.

Takže si myslíte, že je to spíše problém zvyšujícího se rasismu v české společnosti?

Já to nechci podceňovat, ale myslím si, že to souvisí s tím, že ti lidé jsou obecně naštvaní. Jsou utahaní ze svých starostí a umím si také představit, že je štve, když chodí ráno do práce a musí ještě v jedenáct v noci volat policisty, aby přišli porovnat někoho, kdo má venku šest dětí a sedí tam s nimi. A pak stačí opravdu jakákoliv blbost, aby odšpuntovala to, co se tady odehrává.

Policie zasahovala 6. července na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích.Ale znovu opakuji, že to neorganizují místní. Ti se k tomu přidávají a to je trend, který je obecně nebezpečný. Ony tyhle výborně organizované bojůvky zkoušejí, co společnost snese a jak je přijme. Hlavním problémem v debatách je, že si lidé na radnici stěžují, že Romům vyplácíme vysoké dávky, že je to obrovská nespravedlnost, že v Budějovicích jsou lidé, kteří už třetí generaci nechodí do práce. Lidé mají pocit, že je to obrovská nespravedlnost a když jim pak někdo řekne, že jim ty dávky vezmeme, naženeme je do práce nebo je někam vystěhujeme, tak já se bojím, aby ti lidé na to neslyšeli. Ti poslanci nebo senátoři to také musí vidět, že je to špatně. Ale nikdo nenašel odvahu s tím celá léta něco udělat.

Tento týden hrozí další demonstrace. Dá se tomu předejít?

Těžko. My se snažíme hlavně docílit toho, aby se místní lidé nenechali strhávat těmi, kdo přijdou zvenku. Říkáme jim, aby šli diskutovat s námi. Druhá věc je, že jsou shromáždění, která můžeme zakázat. K tomu se musí splnit nějaké zákonem dané předpoklady. Teď do středy to budeme vědět, pracujeme na tom ve spolupráci s odborem na ministerstvu vnitra, který se tomuto problému věnuje. Budeme-li je moci zakázat, tak to samozřejmě nekompromisně uděláme.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ