Primátor Olomouce se ohrazuje proti odposlechům
28.03.2007 13:05
Olomoucký primátor Martin Novotný (ODS) požádá ministerstvo vnitra o prošetření informace, že jej, jeho ženu a děti loni odposlouchávala Inspekce ministra vnitra v souvislosti s únikem takzvané Kubiceho zprávy. Na základě šetření Novotný zváží další postup, nevyloučil podání trestních oznámení. Podobně se vyjádřil olomoucký advokát a bývalý lidovecký radní Petr Konečný, kterého podle úterních informací serveru Aktuálně.cz a televize Nova inspekce rovněž sledovala.
"Jakákoliv souvislost mé osoby jakožto komunálního politika, v předmětné době na pozici náměstka primátora jednoho ze statutárních měst, s celostátní kauzou takzvané Kubiceho zprávy je zjevně absurdní a nesmyslná... Existuje tedy vážné podezření, že mechanismus podání této žádosti a jejího schválení soudem může být konkrétním příkladem funkční metody protiústavního odposlechu představitele politické opozice," řekl novinářům primátor.
Inspekce údajně odposlouchávala také Novotného manželku, děti, tehdy ve věku deset a 12 let, a jejich spolužáka. To primátor označil za "nejzrůdnější aspekt" celé záležitosti. "Na politický folklor odposlechů politiků jsme si v posledních letech v naší zemi bohužel zvykli, odposlech jejich rodinných příslušníků a dětí je novum, které znamená přímý návrat ke zrůdným praktikám bolševické politické strany, Státní bezpečnosti," podotkl Novotný.
Dále řekl, že pokud se prokáže pravdivost informace, měli by podle Novotného z kauzy vyvodit osobní odpovědnost zejména bývalý ministr vnitra František Bublan a expremiér Jiří Paroubek (oba ČSSD).
K tomu, jak se mohl dostat do pozornosti Inspekce ministra vnitra, primátor uvedl, že v té době byl lídrem kandidátní listiny ODS v Olomouci, byl tedy osobou s jistým politickým vlivem. "Samozřejmě mě napadlo i jméno současného ministra vnitra Ivana Langera, se kterým se znám. V posledních dvou letech se ale vidíme tak dvakrát do roka a voláme si třikrát za měsíc nebo také vůbec," řekl primátor.
Advokát Petr Konečný uvedl, že požádá vrchního státního zástupce o vyjádření, zda odposlechy byly nařízeny zákonným způsobem. "Nejde o mě jako Konečného-občana, ale o Konečného jako obhájce. Klienti se se mnou radí po telefonu. Obrátím se proto i na advokátní komoru, aby se proti tomu ohradila. Další kroky zvážím na základě dalších informací, kterých mám zatím nedostatek," uvedl Konečný.
Na dotaz, proč jej inspekce mohla odposlouchávat, odpověděl, že to nechápe. "S Ivanem Langerem se sice známe díky tomu, že jsme společně seděli v olomouckém zastupitelstvu, ale pokud se nemýlím, rok či dva jsme si nevolali," uvedl Konečný.
Podle úterní informace serveru Aktuálně.cz a TV Nova inspekce loni sledovala kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy nejméně deset lidí působících na vlivných postech. Doposud se přitom mělo za to, že inspekce prolomila soukromí pouze u ministra vnitra Ivana Langera, předsedy sněmovního výboru pro obranu Jana Vidíma (oba ODS), jeho tajemníka, dvou novinářů a tří policistů, které odposlouchávala.
Autor: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.