"Život dětem, budoucnost Praze" – s tímto heslem uspěl lékař-gynekolog Bohuslav Svoboda v pražských volbách. I když je vyhrát nedokázal, podařilo se mu sestavit vládu nad Prahou s ČSSD. Jak teď metropoli vládne? Dostojí svým předvolebním slibům a zbaví pražskou ODS pověsti strany postavené na korupci?
Už prý nemáte policejní ochranu, která vám byla přidělena letos na jaře kvůli častým výhrůžkám, je to pravda?
Ano. Policie už šetření uzavřela.
Anonym vyhrožoval násilím vám i vaší rodině. Dokonce jste prý dostal dopis s výbušninou.
To je pravda. Je to ale problematika, o které nerad hovořím.
Zjistila policie, co bylo důvodem těch útoků?
Žádné informace, na které se ptáte, nemám.
Vy jste před pražskými volbami říkal, že provedete na magistrátu revizi všech velkých smluv, které se zde za poslední léta uzavřely. Jak jste s tím daleko? Už máte nějaké výsledky?
Audity jsou teď nastartovány. Chtěli jsme, aby je měli na starosti už noví ředitelé odborů, aby si ten stůl, kterému začínají šéfovat, sami vyčistili. Je nám jasné, že už není možné smlouvy zpětně změnit, ale musí tam být vyvozena zodpovědnost lidí, kteří o tom v minulosti rozhodovali.
A co výstavba Kaplického knihovny? Vy jste před volbami mluvil o tom, že by taková stavba měla v Praze být.
To není úplně přesný citát.
Sešel jste se například s vdovou po architektovi Eliškou Kaplickou…
Já jsem říkal, že každé město, které má nějakou svou historii, musí do své struktury pustit moderní architekturu, jinak se stane skanzenem. Říkal jsem, že rozhodnutí o tom, kde má něco konkrétně stát – tedy konkrétně Kaplického knihovna – by mělo být rozhodnutí, které se opírá o nějakou architektonickou soutěž a vyjádření nějakého názoru a nesmí být takovéto stavbě zabráněno nějakou technickou kličkou. Soutěž o Kaplického knihovnu byla zrušena na základě toho, jestli to bylo vysoutěženo podle mezinárodních nebo národních pravidel. Ten návrh byl prostě smeten právní kličkou, a ne že byl špatný. A to je to, co je na tom hrozné.
Budete se snažit, aby takováto stavba v Praze stála?
Hlavní město nepotřebuje postavit státní knihovnu. Ta stavba by musela dostat nějaký nový účel. A jestli se taková varianta najde nebo jestli ji tým pokračovatelů toho díla vytvoří, budeme se tím zabývat. Každý architektonický návrh autor vytvořil v nějakém kontextu, do nějakého místa a s nějakým účelem. Pokud se to místo nebo účel změní, musí se projekt předělat, protože to je o něčem jiném. Kaplického knihovna není kačer Donald, kterého táhnete na provázku, a kde ho zapomenete, tam zůstane stát.
Celý rozhovor s Bohuslavem Svobodou si můžete přečíst v časopise Instinkt, který vychází ve čtvrtek 28. července.